V přírodní rezervaci Věstonická nádrž na jihu Moravy hnízdí vzácní kormoráni malí. Je to poprvé, co tento druh vodního ptáka v Česku zahnízdil. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval jednatel Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické Gašpar Čamlík.

Až do letošního roku čeští ornitologové kormorány malé pozorovali pouze vzácně. Letos je prokázané hnízdění téměř čtyřiceti párů. Jedná se o ptáky, kteří přiletěli do Česka loni v létě a neobvykle se rozhodli tu zůstat po celou zimu a následně i na hnízdní sezónu.

Kormoráni malí hnízdí na Ivaňském ostrově v přírodní rezervaci Věstonická nádrž. „Loni v létě se tu objevilo neobvykle velké množství zimujících kormoránů čítající hejno přes sto ptáků. Zůstali po celou zimu, neodlétli a na jaře zahnízdili,“ uvedl Čamlík.

Ivaňský ostrov je významnou hnízdní kolonií pro několik druhů vodních ptáků. Aktuálně se jedná o nejsevernější hnízdiště kormoránů malých v Evropě.

I na jiných místech v Česku loni ornitologové pozorovali hejna kormoránů čítající 15 až 30 jedinců. Jednalo se o Českobudějovicko, Příbramsko, střední Moravu či Chomutovsko. Celkový počet kormoránů malých na území Česka se pohyboval kolem dvou set jedinců. „Hnízdění je prozatím prokázané pouze v přírodní rezervaci Věstonická nádrž. Není vyloučeno, že hnízdních párů kormorána malého v Česku bude přibývat,“ doplnil Čamlík.

Zatímco do roku 1990 byl kormorán malý v Česku pozorovaný pouze třikrát, ve 21. století došlo ke změně. „Konkrétně od roku 2005 byl kormorán malý u nás pozorovaný již každoročně. Počet pozorovaných ptáků v jednotlivých letech kolísal, jednalo se však o druh, který bylo možné u nás pozorovat jen vzácně. V roce 2020 mělo historicky největší pozorované v ČR hejno 9 ptáků, a v roce 2021 už přes 100 ptáků,“ sděluje Čamlík.

Po prudkém poklesu velikosti evropské hnízdní populace kormorána malého v 50. letech 20. století začaly jeho počty v prvním desetiletí 21. století výrazně narůstat. Hlavními faktory úbytku byla degradace a zmenšování rozlohy vhodných hnízdních biotopů, zejména v důsledku odvodňování mokřadů a regulace velkých nížinných řek. Dalším faktorem bylo přímé pronásledování i úhyny kormoránů malých v rybářských sítích nastražených příliš blízko hnízdních kolonií. Jeho šíření v současnosti souvisí s obnovou a ochranou hnízdišť v jižní Evropě.

Našemu území nejblíže hnízdí kormorán malý od roku 2007 v kolonii na rakouské části Neziderského jezera. Loni tam hnízdilo 121 párů. Zde je však zaznamenán setrvalý pokles hnízdních párů, osídlení nové oblasti tak může souviset také s nepříznivým stavem na nejbližším hnízdišti. Kolonie na Ivaňském ostrově představuje v současnosti nejsevernější hnízdiště v Evropě.

Kormorán malý (Microcarbo pygmeus) je druh ptáka vázaný na vodu. Je asi o polovinu menší než kormorán velký (Phalacrocorax carbo). Délka těla je 45-55 centimetrů. Rozpětí křídel je 75-90 centimetrů. Ve svatebním šatě je černý s bílými tečkami, hlava a krk jsou načervenale hnědé. Po vyhnízdění bílé tečky mizí, v prostém šatu má bílou skvrnu na bradě. Mladí ptáci jsou šedohnědí, brada a břicho jsou bělavé. Hnízdí v koloniích, často společně s jinými druhy ptáků.

 Hnízdí od konce března do poloviny července, snáší 3-7 vajec, oba rodiče sedí 27-30 dní. Mláďata hnízdo opouštějí po asi 70 dnech. Potravu tvoří malé rybky. Loví potápěním jako ostatní druhy kormoránů.

Ivaňský ostrov v přírodní rezervaci Věstonická nádrž, kde aktuálně hnízdí kormoráni malí, je významnou hnízdní kolonií kvakošů nočních, volavek popelavých a kormoránů velkých (Phalacrocorax carbo). Jedná se skutečně o unikátní ostrov, v roce 2019 zde po 74 letech v České republice zahnízdila volavka bílá a v roce 2021 po 33 letech na jižní Moravě zde zahnízdil kolpík bílý. Jedná se také o významné nocoviště kormorána velkého a volavky bílé (Ardea alba).