fbpx
22. 03. 2023 Dnes má svátek Leona

Na jižní Moravě evidují hygienici u dětí osmkrát víc neštovic než loni

ilis

Foto:

ilustrační (Pixabay)

Hygienici v Jihomoravském kraji letos evidují u dětí osmkrát více případů planých neštovic ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Od začátku ledna do 10. července je letos 5303 případů, loni jich v tuto dobu bylo 625, potvrdila ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní se v 80 procentech případů děti nakazily ve škole. Neštovice jsou infekční virové onemocnění projevující se svědivou vyrážkou. Šíří se vzduchem nebo kontaktem s nakaženým.

Zhruba 15 procent případů má souvislost s rodinou a zbytek je bez přímé souvislosti. "Nejvíce případů je ve věku od pěti do devíti let. Přestože školní rok skončil, lze očekávat vzhledem k délce inkubační doby v průměru 14 dní s maximem tři týdny i nadále vyšší výskyt," uvedla Ciupek.

Podle ní se jen v prvních deseti dnech prázdnin objevilo 171 případů neštovic. "V druhé polovině prázdnin očekáváme pokles kvůli pobytu venku a mimo uzavřené kolektivy," poznamenala hygienička.

V předchozích dvou sezonách podle ní nenastalo přirozené promořování běžnými infekcemi. "Bylo to v důsledku lockdownů a nošení ochrany dýchacích cest. Nyní se situace takříkajíc dohání," dodala Ciupek. Kontakty lidí v letech 2020 a 2021 výrazně omezila vládní nařízení v souvislosti se šířením pandemie covidu-19.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT