Informoval o tom mluvčí společnosti eg.d, která patří do skupiny E.ON, Roman Šperňák. V 7:00 byly bez elektřiny 2000 domácností v okolí Mokré-Horákov na Brněnsku, v 9:30 už to bylo pouze 80 míst v Javůrku, Mokré-Horákově, Ochozi u Brna a Předklášteří.

Kromě jižní Moravy byly potíže s dodávkami energie také v jižních Čechách a na Vysočině, kde bylo podle energetiků bez proudu celkem 1200 odběratelů. V 9:30 bylo na Vysočině bez proudu několik desítek domácností u Jaroměřic nad Rokytnou a Těchorazi na Pelhřimovsku. V Jihočeském kraji bylo bez proudu ještě 900 domácností na Jindřichohradecku a Českokrumlovsku.

"Vlivem hustého a vytrvalého sněžení ze středy na čtvrtek evidujeme na našem distribučním území 12 poruch na vedení vysokého napětí. V naprosté většině tyhle poruchy způsobily pády stromů, které nevydržely zátěž mokrého sněhu, do vedení," uvedl Šperňák. Upozornil, že i když na odstranění poruch společnost pracuje, přes den jich kvůli sněhu může přibývat.

Pády přetížených stromů ve středu večer a v noci na čtvrtek řešili i jihomoravští hasiči. Od 20:00 do dnešních 7:00 vyjížděli sedmadvacetkrát, v naprosté většině šlo právě o spadlé stromy na silnice. "Všechny události se obešly bez zranění, nejvíce problémů bylo na Brněnsku a na Blanensku," řekl ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.