Nemocnice v Jihomoravském kraji se v čekacích dobách na plánované operace pomalu přibližují stavu před propuknutím pandemie covidu. V případě nejvytíženějšího oboru, kterým je ortopedie, ale čekají pacienti na náhradu kloubů i měsíce. 

Za dvouleté období pandemie musely nemocnice několikrát plánované operace zastavit a počet čekatelů i čekací doba se zvýšily

Personál se ale letos snažil navýšením počtu výkonů deficit stáhnout. Například Fakultní nemocnice Brno pracuje u operací na 107 procent oproti číslům před covidem, Fakultní nemocnice u svaté Anny na 112 procent.

Nárůstem počtu čekatelů a prodloužením čekací doby byla nejvíce zasažená ortopedická oddělení. V době zastavení plánovaných zákroků se v jednotlivých nemocnicích čekací lhůty prodloužily na měsíce a přesáhly i rok, čekatelů byly stovky až tisícovka.

Fakultní nemocnice Brno má 25 sálů a nyní provádí 100 zákroků denně

Z toho část je akutních, část plánovaných. „Děláme teď víc operací než v době před covidem. Výkonnost operačních sálů dosahuje 107 procent. Většinu věcí se nám podařilo dohnat, přibližujeme se době před covidem,“ uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Přesná čísla čekatelů ani čekací doby ale neuvedla. „Nejvíce problematická je oblast ortopedie a platí to pro období za covidu i bez covidu. Dluh se snažíme ukrajovat i v této oblasti. Většina pacientů, kteří měli v době covidu odloženou operaci, mají nyní už po operaci nebo mají určený termín,“ řekla Plachá.

Více operací než dřív provádí i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně

„Snažíme se věci dohánět. Letos operativa dosáhla 112 procent proti předcovidovému roku 2019. Například u totálních kloubních endoprotéz se zvýšil počet operací ze 700 až 800 ročně na letošních 1000. Přesto se to daří dohánět relativně pomalu a u totální endoprotézy kyčle je čekací doba v řádech měsíců. U lehčích operací jako například artroskopie je to pak šest až osm týdnů,“ uvedl mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Například na klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku se ale nemocnici podařilo dohnat veškeré odložené výkony. Na neakutní výkony jako například nezhoubné útvary se čeká čtyři až šest týdnů, u výkonů na štítné žláze se operuje za tři až čtyři týdny.

Nemocnice Znojmo má nejvíce čekatelů na ortopedické výkony

„Zaberou nejvíce operačního času včetně hospitalizace. Zde jsme ale počet čekatelů snížili z 350 na 250,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Podle ní obory jako oční nebo ušní, nosní, krční nemají z doby covidu žádné čekatele. „Stejně tak se podařilo odoperovat všechny gynekologické pacientky,“ poznamenala Veselá.

V břeclavské nemocnici poklesla operativa v době covidu o 30 procent. „V současné době jsou počty operací na stavu doby předcovidové. Tedy kapacity nemocnice jak materiální, tak personální jsou využívané na dosažitelné maximum. Objednací termíny jsou stejné jako před covidem,“ uvedla mluvčí nemocnice Eliška Windová.

Také kyjovská nemocnice se podle mluvčí Veroniky Hollerové snaží dohánět výkony. „V rámci ortopedie přibyl jeden operační den v týdnu, jiná oddělení a výkony tady jsou v záležitosti čekání maximálně jednotek týdnů, není výrazná prodleva v operačním plánu,“ dodala.