Zhruba 1000 stromků bylo zasazeno na podzim, další se vysadí na jaře a zbylé na podzim letošního roku. Podpora pěstování stromů má obnovit a rozšířit ovocnářskou tradici především na Tišnovsku, Blanensku a Boskovicku, řekl ČTK předseda Výboru pro regionální rozvoj JMK a iniciátor projektu Radomír Pavlíček (STAN).

Dotační podpora by se měla letos opakovat minimálně ve stejné výši.

"Obce si vytipovaly vhodné pozemky, ať už třeba na návsi či někde v extravilánu na louce, nebo v místech bývalých sadů či u místních komunikací," řekl Pavlíček.

Cílem je obnova ovocnářské tradice i snaha pomoct krajině. "Z dlouhodobého hlediska je zeleň účinnější k zadržení vody než vodní plochy. K jejich vybudování obce většinou nemají pozemky, nehledě na skutečnost, že výsadba stromů je mnohem finančně, časově i administrativně jednodušší," řekl Pavlíček.

Zatím projevilo zájem 22 obcí ze zmíněných regionů, ale také pět obcí z Bílých Karpat či z Kyjovska. Letošní podpora by měla být opět minimálně milion. "Hejtman řekl, že by si dokázal představit i dva miliony," poznamenal Pavlíček.

Obyvatelé obcí mohou stromy očesávat. "Přemýšlíme také o tom, že bychom obcím přispěli na drtiče či lisy a mohly by dělat například mošt," nastínil Pavlíček.

Většinou se vysazují jabloně, hrušně, třešně, slivoně a ořešáky. "Spolupracujeme také s Mendelovou univerzitou v Brně, která nám pomáhá v tom, abychom do jednotlivých obcí vysazovali vhodné druhy ovocných stromů. Pokud bude vidět zájem obcí, rádi bychom projekt rozšířili na celý kraj," uzavřel Pavlíček.