Po pátečních deštích jsou v Jihomoravském kraji na několika místech zvednuté hladiny řek. Na druhý povodňový stupeň vystoupala kolem 3:00 hladina Svratky ve Veverské Bitýšce na Brněnsku. Od pátečních 22:00 je druhý stupeň na Svratce také v Brně na Poříčí, kde jsou ale hodnoty ovlivněné stavebními pracemi. Vyplývá to z dat Povodí Moravy. Mluvčí státního podniku Petr Chmelař v tiskové zprávě z dnešní půlnoci uvedl, že neočekávají zhoršování situace.

Na dalších místech v kraji evidují vodohospodáři první stupeň povodňové aktivity. Týká se to řeky Dyje na stanici Ladná a Nové Mlýny, řeky Svratky v Židlochovicích a řeky Jihlavy v Ivančicích.

Vodohospodáři preventivně reagovali na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu

Podle Chmelaře vodohospodáři už ve čtvrtek dopoledne zvýšili odtok z vodních nádrží Vranov, Vír, Brno, Znojmo a Nové Mlýny, čímž reagovali na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu před povodněmi. „Preventivně jsme uvolňovali vodu ze zásobních prostor vodních nádrží, které byly naplněné, aby mohly čelit očekávaným dopadům sucha. Retenční prostory pro zachytávání povodní byly na všech přehradách prázdné,“ sdělil.

Třetí stupeň povodňové aktivity se neočekává

Dodal, že soustava nádrží Nové Mlýny v průběhu pátku zvýšila odtok do Dyje až na hodnotu 150 metrů krychlových za vteřinu. Průtok v Dyji tak řízeně dosáhl prvního stupně povodňové aktivity. Ve spolupráci s Lesy ČR převedli vodohospodáři část průtoku z Dyje do obory Soutok, čímž se zaplavily lužní lesy.

„S postupným ustáváním srážek po půlnoci očekáváme dosažení kulminací na zasažených vodních tocích, průtoky budou stoupat vlivem dotoku do dolních úseků toků. Dle aktuální předpovědi by neměly být dosaženy třetí stupně povodňové aktivity,“ řekl Chmelař.