fbpx
21. 03. 2023 Dnes má svátek Radek

Na jižní Moravě začala epidemie respiračních infekcí, je přes 24.500 nemocných

pix-il-e

Foto:

ilustrační (Pixabay)

V Jihomoravském kraji začala epidemie respiračních nemocí. Jsou mezi nimi například nachlazení, kašel nebo rýma. Mezi 1,2 milionem obyvatel je přes 24.500 nemocných. Zhruba desetinu případů tvoří chřipka, řekla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní je nemocnost nejvyšší v České republice. Nejrychlejší nárůst je v Brně, na Brněnsku a Hodonínsku.

Hygienici na základě údajů z ordinací zaznamenali 2048 případů na 100.000 obyvatel. Podle Ciupek je hranice epidemie v rozmezí od 1700 do 2000. "V posledních dvou – třech týdnech jsme zaznamenali každý týden nárůst o 200 nakažených na 100.000 obyvatel, takže to není nic raketového, ale je to plynulý nárůst," uvedla Ciupek.

Podle ní v minulosti nastávalo období epidemie spíš před vánočními svátky nebo především v lednu. "Sezonní nárůst respiračních infekcí je v letošní sezoně vyšší a rychlejší než v době před covidem. Přirozená cirkulace respiračních virů byla v důsledku předchozích proticovidových opatření utlumena, a to včetně chřipky, která zde v uplynulých dvou sezonách s ohledem na covid prakticky nebyla," objasnila Ciupek.

Nemocných může být víc, evidováni nejsou lidé, kteří zatím nevyhledali lékařskou pomoc. Chřipka tvoří kolem deseti procent z nahlášených případů. "Nejrychlejší nárůst nemocí je v okresech Brno-město, Brno-venkov a Hodonín. Nemocnost se nyní zvyšuje nejrychleji u starších školáků a osob produktivního věku," dodala Ciupek.

V předchozích dvou letech hygienici epidemie chřipky a respiračních nemocí neřešili s ohledem na pandemii covidu-19. První případy covidu-19 se v kraji objevily předloni v březnu. Od té doby je k dnešku téměř půl milionu potvrzených případů, vyplývá z webu ministerstva zdravotnictví.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT