fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Na Kociánce dnes odstartovala stavba dětského hospice Domu pro Julii

20220719-125031

Foto:

redakce (MOŠ)

V areálu zahrady domova pro seniory na Kociánce dnes slavnostním poklepem základního kamene začala stavba dětského hospice. Výstavba Domu pro Julii potrvá asi 15 měsíců, financovat ji bude město. Následný provoz bude zajišťovat nezisková organizace, peníze bude shánět především od dárců.

Celý komplex poslouží pro vážně nemocné děti. S nápadem postavit areál pro dětskou paliativní péči přišla před čtyřmi lety maminka Julinky, proto i celý projekt nese jméno tohoto malého děvčátka, které zemřelo před více než deseti lety. "Mottem projektu je, že jsou věci, které nezměníme, ale jsou věci, které dokážeme jen spolu," uvedla ke stavbě domu Juliina matka Petra Trnková.

Výstavbu dětského lůžkového hospice od samého zahájení projektu podporuje město Brno. Pozemek pro výstavbu byl vybrán již v roce 2018, následně byla zahájena spolupráce s architektonickým studiem Čtyřstěn Následně byla vytvořena architektonická studie, projektová dokumentace i prováděcí dokumentace ke stavbě. Stavební povolení pro stavbu bylo vydáno v prosinci 2021.

„Komplex nabídne deset pokojů, část pro odlehčovací službu a část pro děti v terminálním stadiu nemoci. Další pokoje budou pro rodiny nemocných,“ popsal náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Objekt bude respektovat stávající terén v zahradě, budova bude třípodlažní. Do spodní části umístil architekt kanceláře, šatny pro zaměstnance, technickou místnost i sklady ložního prádla, postelí a kompenzačních pomůcek. Hlavní podlaží je tvořeno místnostmi pro arteterapii, muzikoterapii, kino, wellness, snoezelen a velkou společenskou místností s výdejnou jídla a kuchyňkou. Je zde prostor pro cvičení, počítačová herna, spousta místa pro aktivní odpočinek či pohodový relax. Ze společenské místnosti se vychází na terasu v přední části hospice či do vnitřního atria.

Ve vrchním podlaží jsou umístěny pokoje pro rodiče a sourozence dětí. Součástí je i společná kuchyň s jídelnou a také prádelna. Pochozí střechy zajišťují další prostor pro pobyt venku i přirozené splynutí Domu s okolím.

"Dětský hospic bude sloužit rodinám po celou dobu od chvíle, kdy se dozví špatnou diagnózu. Nejedná se tedy jen o pomoc v posledních týdnech života jako u obvyklých hospiců, ale bude to pomoc na několik let," uzavřela primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT