Na brněnském centrálním náměstí budou opět mobilní ambulance, které jsou každoročně místem prevence proti vzniku melanomu. Lidé z Brna a okolí si zde mohou nechat přijít bezplatně a bez objednání vyšetřit svá mateřská znaménka zkušenými dermatology, a to ve středu 3. a ve čtvrtek 4. května, vždy od 9 do 17 hodin. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí akce Nikol Kadlecová.

Pod dohledem kvalifikovaných odborníků zde budou zájemcům vyšetřována znaménka a probíhat osvěta proti sedmému nejčastějšímu nádorovému onemocnění v Česku.

Důležitost prevence potvrzují data z předchozích ročníků. „V letech 2020 a 2021 jsme kvůli covidu nemohli pořádat akci v obvyklém měřítku a čísla z loňského roku ukázala, že lidé prevenci v období pandemie výrazně zanedbávali. Před rokem jsme u návštěvníků zachytili 52 nálezů. Z toho 8 melanomů, 14 basaliomů a dalších 30 rizikových kožních lézí, zatímco během posledního předcovidového vyšetřování znamének jsme odhalili 4 melanomy a 17 basaliomů,“ uvedla generální ředitelka sítě Chytrých lékáren Katarína Hrivňáková.

Ze statistik vyplývá, že pokud je rakovina kůže diagnostikována včas, tak až 90 % všech melanomů je vyléčitelných

Přesto jde o sedmé nejčastější nádorové onemocnění v Česku, které je každoročně diagnostikováno přibližně 2600 lidem. Samotné vyšetření, které lékaři doporučují podstoupit alespoň jednou za rok, trvá jen pár minut a není nijak nepříjemné, protože případný nález zkušený dermatolog identifikuje pouhým okem.

Melanom může postihnout lidi jakéhokoliv věku, původu, pohlaví či barvy pleti

Vyšší riziko však představují lidé se světlým fototypem pokožky a lidé starší 50 let. Hlavním spouštěcím faktorem rozvoje melanomu je expozice UV záření.

„Z tohoto důvodu budou naši odborníci poskytovat lidem také rady na základě fototypu jejich pokožky, aby věděli, jak se správně chovat na slunci. Už mnoho let víme, že nedostatečná ochrana před slunečním zářením jednoznačně zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže, ale stále bohužel pozorujeme, že lidé ještě nevnímají používání ochranného UV faktoru jako nutnou součást své denní rutiny v průběhu celého roku, dodává Hrivňáková k akci, kterou naposledy navštívilo takřka tisíc zájemců o vyšetření svých mateřských znamének.