Více sluníčka, delší dny nebo třeba plánovaná dovolená u moře jsou pro řadu lidí důvodem k radosti. Současně bychom se ale měli mít na pozoru. Právě ultrafialové záření je hlavní příčinou vzniku rakoviny kůže. Už ve středu se centrální brněnské náměstí stane opět po roce důležitým místem prevence proti vzniku melanomu. Pod dohledem zkušených dermatologů a dalších kvalifikovaných odborníků se budou zájemcům vyšetřovat znaménka. Zpravodajský portál BRŇAN o tom za organizátory informovala Katarína Hrivňáková.

Probíhat bude nejen kontrola mateřských znamének, ale i osvěta proti jednomu z nejčastějších nádorových onemocnění v Česku, kterým ročně onemocní více než 30 tisíc lidí.

Všichni zájemci si mohou nechat přijít bezplatně a bez objednání vyšetřit svá mateřská znaménka, a to ve středu 15. a ve čtvrtek 16. května, vždy od 9 do 17 hodin

„Jsme rádi, že můžeme každoročně podpořit prevenci tohoto onemocnění. V letech 2020 a 2021 jsme kvůli pandemii covidu nemohli pořádat akci v obvyklém měřítku a čísla z předešlých dvou roků ukazují neustálý meziroční nárůst onemocnění. V minulém roce byl diagnostikován nález u každého devátého zájemce o vyšetření, co představovalo nárůst o 55,8 % oproti roku 2022,“ uvedla generální ředitelka sítě Chytrých lékáren Katarína Hrivňáková.

Ze statistik vyplývá, že pokud je rakovina kůže diagnostikována včas, tak až 90 % všech melanomů je vyléčitelných

Odhady ukazují, že do roku 2040 bude rakovina kůže nejčastějších typem rakoviny u mužů a u žen na druhém místě po rakovině prs. Samotné vyšetření, které lékaři doporučují podstoupit minimálně jednou ročně, trvá jen pár minut a není nijak nepříjemné, protože případný nález zkušený dermatolog identifikuje pouhým okem. Melanom může postihnout lidi jakéhokoliv věku, původu, pohlaví či barvy pleti. Vyšší riziko však představují lidé se světlým fototypem pokožky a lidé starší 50 let

Hlavním spouštěcím faktorem rozvoje melanomu je expozice UV záření

„Z tohoto důvodu budou naši odborníci poskytovat lidem také rady nejen na základě fototypu jejich pokožky, ale i jak se správně chovat na slunci. Už mnoho let víme, že nedostatečná ochrana před slunečním zářením jednoznačně zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Stále bohužel pozorujeme, že lidé ještě nevnímají používání ochranného UV faktoru jako nutnou součást své denní rutiny v průběhu celého roku,“ dodává Hrivňáková k akci, kterou naposledy navštívilo přes sedm stovek zájemců o vyšetření svých mateřských znamének.