„Výstava je opravdu hravá. Můžete zde například odvysílat vzkaz díky nejslavnějšímu kódu na světě – prostřednictvím morseovky, dorozumívat se pomocí akustických zrcadel, barevných vlajkových kódů nebo si posílat dopisy prostřednictvím jednoduchého systému lan jako děti z Bullerbynu. Určitě si také zahrajete na špiony, naučíte se šifrovat zprávy a odposlouchávat rozhovory,“ láká na výstavu manažer expozice VIDA! Ondřej Hlouša. Exponáty však neslouží pouze k zábavě. Některé z nich zajímavou formou představují vybrané fyzikální jevy nebo dokonce upozorňují na nebezpečí spojená s vývojem telekomunikace. „Zjistíte třeba, co je to akustická vlna, jak se šíří zvuk a jakou křivku nakreslí váš hlas. Můžete se zaposlouchat do vibrací po úderu kladivem, ale také hlasovat, jestli je pro vás odposlouchávání přípustné nebo ne,“ doplnila kurátorka výstavy Martina Michnová.

Výstava „Haló“ je vyrobená společností Logic Gate a do Brna doputovala z polské Varšavy. „Zapůjčení interaktivních exponátů rozhodně není levná záležitost. Tuto výstavu stejně jako většinu předchozích můžeme našim návštěvníkům nabídnout díky účelové dotaci od našeho zřizovatele – Jihomoravského kraje,“ sdělil Lukáš Richter, ředitel VIDA!

VIDA! však má i další jarní novinku. Tou je Detonátor, nové výbušné a třaskavé představení s pokusy. „Diváci se dozvědí, co je to exploze, výbuch a detonace. Mohou se těšit na pokusy s tekutým dusíkem, střelným prachem i hořlavými plyny,“ přiblížili novou adrenalinovou science show její tvůrci Janet Prokešová a Aleš Pilgr. Představení s pokusy probíhají v Divadle vědy několikrát během dne a jsou v ceně vstupenky do expozice.

Od dubna do konce června mohou zájemci v pravidelných víkendových labodílnách s názvem Co žerou rostliny zjistit, z čeho se skládá rostlinné tělo a co všechno potřebují květiny ke svému životu. „O sobotách a nedělích máme pro rodiny s dětmi připravenou celou řadu zajímavých pokusů, díky kterým například odhalíme, proč jsou rostliny zelené, jak vypadají pod mikroskopem nebo co je to fotosyntéza,“ přiblížila program Daniela Marková, která labodílny připravuje.

Co je to exploze, výbuch a detonace? Kdy nám výbuchy slouží a kdy nás děsí? Společně s námi poznáte, co všechno může být výbušninou a co jejím detonátorem. Čekají vás pokusy s tekutým dusíkem, střelným prachem a hořlavými plyny. Dozvíte se, z čeho se skládá dynamit, semtex a jaký je princip atomového výbuchu.

Science show se uvádí minimálně dvakrát během dne v Divadle vědy a jsou v ceně vstupenky do expozice. Rozpis představení najdete na www.vida.cz.