Zastupitelé Jihomoravského kraje schválili jednání rozdělení peněz do několika oblastí, například kulturu a památkovou péči podpoří necelými 70 miliony korun. Na přímou pomoc obyvatelům jižní Moravy půjde přes 22 milionů. Dotaci získají i vinaři, hasiči nebo chovatelé. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Alena Knotková.

Na činnost kulturních subjektů, platy jejich zaměstnanců nebo jimi organizovaných akcí míří z krajského rozpočtu 37,8 milionu korun. Téměř 11 milionů korun putuje do kultury také přes dotační programy.

Z vyčleněných peněz tvoří mj. 13 milionů korun na mzdy a turné po USA získá Filharmonie Brno, na činnost Národního divadla Brno půjde 12 milionů korun. Více než dvěma miliony kraj podpoří konání festivalu JAZZFESTBRNO 2023 a peníze dostane také Divadlo Polárka či Lednicko-Valtický hudební festival.

Dalších 20,7 milionu korun vyčlenil kraj pro oblast památkové péče

Peníze pomohou třeba s obnovou Löw-Beerovy vily ve Svitávce na Blanensku nebo sanací zříceniny hradu Děvičky, který je významnou dominantou Pavlovských vrchů.

Na podporu pro rodiny v krizi, více psychologů a psychiatrů v terénu, rozvoj paliativní péče a terénní péče míří přes 22 milionů korun. „V posledních letech vidíme nárůst dětí, dospívajících i dospělých, kteří se potýkají se specifickými obtížemi, ať už jde o oblast duševního zdraví, neformálně pečujících, nebo o partnerské problémy. Jako kraj na to reagujeme nejen pravidelným rozvojem úvazků v rámci celého území, ale také speciálními dotačními programy,“ řekla radní pro sociální a rodinnou politiku Jana Leitnerová (Piráti).

Zastupitelé také rozhodovali o dotacích pro vinaře, hasiče, chovatele nebo mladé skauty

„Těmto spolkům a organizacím poskytneme dotaci 7,6 milionu korun. Milionem podpoříme zabezpečení chovatelských akcí v regionu, třemi miliony přispějeme na osvětu v oblasti vinohradnictví a vinařství. Rybářům poskytneme více než čtvrt milionu na vybudování klubovny v Syrovicích a na 300.000 na rybochovné zařízení,“ uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Kraj podpoří půl milionem také skautskou činnost na jihu Moravy. Peníze přispějí k zajištění vzdělávání pro více než 400 skautských vedoucích ve věku 13 až 26 let, umožní účast přibližně 150 mladých skautek a skautů z jižní Moravy na oficiálních mezinárodních akcích evropského a světového významu a přispějí na pořádání skautských akcí pro 600 dětí.