Přes pět tisíc vstupenek se vyprodalo během týdne na první otvírací víkend ve Vodojemech Žlutý kopec, který se uskuteční 22. až 24. března. Provozovatel areálu TIC Brno proto kvůli velkému zájmu přidá další lístky na noční termíny a prodlouží otvírací dobu v pátek i sobotu až do půlnoci. Tyto vstupenky půjdou do prodeje v pátek 8. března, sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN ředitelka TIC Brno Jana Janulíková, Na první víkend ve vodojemech připravili audiovizuální podívanou ve spolupráci s festivalem PROTOTYP a spolkem SVITAVA – transmedia art lab.

V prodeji jsou i vstupenky na běžné prohlídky

„Pokud se na vás ani tak neusměje štěstí, v prodeji jsou již vstupenky i na běžné prohlídky, které začnou od 27. března vždy od středy do neděle v čase 10:00 až 18:00. Na výběr jsou prohlídky s průvodcem, a to denně 4 termíny, nebo individuální prohlídky bez průvodce jen s audioguidem,“ upřesnila mluvčí TIC Brno Hana Bánovská. Vstupenky se podle ní do prodeje uvolňují postupně vždy měsíc předem na www.vodojemybrno.cz.

Na návštěvníky čeká působivá světelná show

Magie Vodojemů Žlutý kopec přitáhla od jejich prvního otevření na tisíce návštěvníků. Ve své plné kráse, tedy všechny tři nádrže i s návštěvnickým centrem a revitalizovaným parkem, se veřejnosti otevřou na Světový den vody 22. března. Oficiální zahájení provozu proběhne o den dříve 21. března. Po celý následující víkend budou návštěvníky čekat působivé audiovizuální instalace plné světla. „V prvním a druhém cihlovém vodojemu lidé zažijí ochutnávku festivalu PROTOTYP, jenž se v plném rozsahu uskuteční na podzim. V betonovém vodojemu připravují instalaci s názvem Critical Level hudební a mediální umělci Jiří Suchánek a Petr Bradáček,“ doplnila Janulíková.

Vodojemy prošly citlivou rekonstrukcí

Vodojemy prošly citlivou rekonstrukcí, která mimo jiné dva z nich zpřístupnila i bezbariérově. A už od provizorního otevření prvního z nich před čtyřmi lety se podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) staly jednou z nejpoptávanějších turistických památek Brna. „Vyprodané termíny prohlídek nás utvrzují v tom, že investice téměř 150 milionů korun byla smysluplná. Stavebně je areál připraven k provozu, aktuálně probíhají prohlídky všech dotčených státních orgánů a čekáme na kolaudaci objektu,“ uvedla primátorka.

Turistická novinka roku

Podzemní zásobárny vody postavili pro posílení vodovodní soustavy rozrůstajícího se Brna postupně v letech 1874, 1894 a 1917 a svému účelu sloužily až do roku 1997. Pro veřejnost se poprvé ve zkušebním režimu otevřely v roce 2020, kdy se staly také Turistickou novinkou roku na webu Kudy z nudy.

Podzemní nádrže vidělo už 32 tisíc lidí

Až do března 2022 si návštěvníci mohli prohlédnout jen jednu z nádrží, i tak byly prohlídky zcela vyprodány. Předloni na podzim roku se po rekonstrukci opět otevřel první vodojem a přidal se k němu i druhý cihlový vodojem, zároveň začaly práce na zpřístupnění třetího betonového dvoukomorového vodojemu a na rekonstrukci bývalého domku strážného. Od prvního otevření v roce 2020 je i přes různá provozní omezení vidělo téměř 32 tisíc lidí.

Z domku strážného udělají návštěvnické centrum

Při rekonstrukci rozebrali a znovu postavili bývalý domek strážného, který poslouží jako návštěvnické centrum. „Zde najdete veškeré informace, pokladny, toalety, posezení a zcela nově také výtah. Ten ústí do prvního cihlového vodojemu, který podzemní chodba propojila s třetím betonovým vodojemem, a umožňuje tak vstup do těchto dvou nádrží i lidem s pohybovým omezením. Úpravami prošly i menší stavby v areálu jako armaturní nebo šoupátkový domeček. Nad vodojemy vznikl také nový volně přístupný veřejný park,“ sdělila Hana Bánovská.