Na Úřad městské části Brno-střed mohou lidé přijít i s občankou v mobilu. Radnice totiž nově přijímá aplikaci eDoklady, která umožňuje vytvoření elektronického občanského průkazu v mobilním telefonu. Prokázat se občankou v mobilu je nyní možné na pobočkách Miniúřadu na Dominikánské 2 a Nádražní 4, kde si lidé vyřídí běžnou agendu. Zpravodajskému portálu BRŇAN to potvrdil mluvčí radnice Michal Šťastný.

Do projektu se zapojili o rok dřív

Podle něj se městská část Brno-střed do projektu eDoklady zapojila dobrovolně a o téměř rok dříve, než jí ukládá zákon. Ten počítá s tím, že občanku v mobilu budou územní samosprávní celky povinně uznávat od 1. ledna roku 2025.

Radní: Chceme lidem usnadnit komunikaci s úřadem

„Rozhodli jsme se připojit k projektu v předstihu, abychom lidem usnadnili komunikaci s úřadem a byli předem připravení na legislativní změnu. Prvním místem, kde je možné se prokázat elektronickým občanským průkazem, je Miniúřad. Příchozí si na přepážkách pracovišť vyřídí běžnou úřední agendu, jako je ověření podpisů nebo služba Czech POINT,“ sdělila radní pro oblast občanských záležitostí a matriky Jiřina Fischerová (ANO).

Doklad ověří pomocí aplikace

Na Miniúřadě novinka funguje od začátku týdne. „K ověření občanského průkazu v mobilu slouží webová aplikace, prostřednictvím níž si pracovníci ověří předložený doklad. Nadále platí, že návštěvníci se mohou prokázat i standardní plastovou občankou,“ zdůraznil mluvčí.

Aplikaci eDoklady bude během roku přijímat i matrika

Miniúřad nebude jediné pracoviště, kde si letos lidé s elektronickou občankou vyřídí potřebné záležitosti. Dalším v pořadí bude matriční úřad, který podle časového harmonogramu Digitální a informační agentury bude přijímat aplikaci eDoklady od 1. července. I v tomto případě počítá radnice Brna-středu s tím, že se opět zapojí v předstihu. Na změnu se navíc postupně připravují i další pracoviště.