Na slavnostech piva lidé ochutnají až 100 druhů piv z 28 pivovarů

Přehlídka malých i velkých pivovarů se poprvé odehraje třetí květnový víkend v areálu brněnského koupaliště Riviéra. Návštěvníci na Slavnostech piva Františka Ondřeje Poupěte ochutnají více než 100 druhů piv.

  • Foto

    redakce (MOŠ) archiv

Zájemci mohou od čtvrtka 16. května po tři dny ochutnávat klasická piva, nealko nápoje, alkoholické speciály nebo nachmelené víno. Čekají na ně nápoje od velkých pivovarů, jako je Starobrno nebo Plzeňský Prazdroj, ale představí se i řemeslné minipivovary z okolí Brna i z celé republiky.

Kromě piva si pivovarníci připravili doprovodný program. Zájemci se naučí čepovat pivo, osvojí si základy domácího vaření piva nebo otestují své znalosti v pivních vědomostních kvízech. Na akci návštěvníci mohou ochutnat i piva, která zvítězila v odborných pivovarských soutěžích jako České pivo nebo Jarní cena českých sládků.

Slavnosti zahájí brněnská primátorka Markéta Vaňková, která podle tradic narazí sud piva dřevěnou palicí. Každý den budou pro návštěvníky hrát hudební kapely. V pátek večer vystoupí brněnská zpěvačka Zuzana Gamboa, v sobotu zazpívá Tomáš Kočko. Pivo si zájemci vychutnají každý den slavností do 23:00. Návštěvník zaplatí za celodenní vstup do areálu 60 korun, studenti pak o 20 korun míň.

"Jelikož se ve stejném termínu hrají mistrovská hokejová utkání, máme přichystané prostory pro promítání jednotlivých zápasů," řekl za pořadatele Ondřej Morávek. Zápasy českého týmu mohou návštěvníci sledovat ve čtvrtek a v pátek vždy od 20:15.

Akci organizátoři pojmenovali podle sládka Františka Ondřeje Poupěte. Působil v Brně na přelomu 18. a 19. století a je považován za zakladatele moderního vaření piva českého typu. Vydal také první českou učebnici o pivovarnictví.