Bydlení na malém prostoru bez obýváku. To je podle expertů trend budoucnosti, který se představil na právě skončeném Stavebním veletrhu Brno 2023 na výstavišti. V pavilonu P se tak uskutečnila unikátní výstava TINY HOUSES, kde se návštěvníkům představily české i zahraniční domky. A poslední festivalový den patřil přednáškám a diskuzím o efektivním využití prostoru a nastupujícím fenoménu glampingu.

Bydlet na malém prostoru je dnes nutnost

Bydlet na malém prostoru, přesto se vším potřebným, dnes není pouhým rozmarem, ale pro velkou část mladých rodin nutností. Při vysokých cenách nemovitostí a nedostatečné výstavbě se to v dohledné době zřejmě nezmění. S pokrokem technologií se dnes klade stále větší důraz na chytré a efektivní využití prostoru v domácnostech.

Rozmáhá se i glamping

Odborníci tak na Stavebním veletrhu poradili návštěvníkům třeba to, jak si navrhnout půdorys a zrealizovat rodinný dům nebo víkendový dům, který bude vyhovovat jejich potřebám a zároveň ušetří finance za draze prostavěný, ale špatně využitý prostor. „Současně se rozmáhá i glamping – stále populárnější komfortní turistické ubytování v přírodě. To vše přispívá k rozvoji modulárních a mobilních staveb, které dnes úspěšně nabízí řada malých i větších výrobců,“ uvedli na webu představitelé veletrhů.

Otázky návštěvníků zodpověděli na přednáškách

Koho fenomén malometrážního bydlení zajímal, měl jedinečnou šanci zjistit si vše na jednom místě v pavilonu P. Jak dodavatelé řeší napojení na sítě a odpad? Vejde se na pár metrů plně vybavená kuchyň, koupelna, pracovní kout i postel? Jak je to s tepelnými izolacemi a energetickou soběstačností? Co zabezpečení a chytrá domácnost? Je nutný zasíťovaný pozemek a stavební povolení? A na kolik alternativní bydlení vlastně přijde? Odpovědi na všechny tyto a mnohé další otázky přinesly přednášky Festivalu architektury 2023.

Patnáct minidomečků na výstavišti

Navíc bylo možné se na místě ptát přítomných odborníků. A hlavně si lidé mohli na vlastní oči prohlédnout a osahat konkrétní řešení včetně českých perel glampingu a modularity. K vidění tak byla patnáctka reálných domků, které mohli navštívit.

Na dřevěný modul nepotřebujete stavební povolení

„Je to pecka! Zvažujeme s manželkou koupi minidomku, abychom ušetřili za drahou hypotéku. Hodně se mi líbily třeba modulové domky, hlavně ty dřevěné. Na jejich stavbu totiž nepotřebujete stavební povolení a domek je firma schopná za pouhých 10 dnů,“ svěřil se zpravodajskému portálu BRŇAN jeden z návštěvníků Robin Kaleta. A dodal, že se mu líbil i minidomek přivezený do moravské metropole ze Slovenska.