Národní divadlo Brno na příští sezonu připravuje klasickou Maryšu, nekorektní Mešitu nebo bláznivé Brněnské metro. Dramaturgie všech souborů spojuje klasická díla i nové počiny. Premiér bude 18, podobně jako v předchozích letech. Sezonní předplatné je už v prodeji.

Maryšu bratří Mrštíků, moravskou klasiku, zpracuje režisér Dodo Gombár. Nekorektní komedii „o srážce s blbostí“ Mešita napsali ředitel divadla Martin Glaser s Olgou Šubrtovou. Děj nechtějí autoři příliš odhalovat, jedním z motivů satiry však bude pozdvižení v imaginární jihomoravské obci, která obdrží nabídku obrovského sponzorského daru výměnou za povolení ke stavbě mešity. „Tématem je to, o čem a jak můžeme dnes hrát divadlo. Říkáme o sobě, že jsme demokratická společnost, ale ty šrouby si zase začínáme sami utahovat,“ řekl Glaser.

Komedii Brněnské metro napsal činohernímu souboru „na tělo“ režisér Tomáš Svoboda

„Vychází z morality o bohatci, kterého zastihne smrt, on putuje podsvětím, v tomto případě brněnským metrem, potkává zásadní osobnosti brněnské kultury a potkává se s různými ctnostmi a nectnostmi 21. století,“ uvedl umělecký šéf činohry Milan Šotek. K dalším činoherním novinkám se zařadí také třeba Vlastenci Petera Morgana. Hra zobrazuje okolnosti, za kterých se v Rusku dostal k moci Vladimir Putin.

Opera Národního divadla Brno připravuje na festival Janáček Brno koprodukční inscenaci Výletů páně Broučkových od Leoše Janáčka

V druhé polovině sezony uvede Manon Lescaut Giacoma Pucciniho, Figarovu svatbu Wolfganga Amadea Mozarta a také operu Král Roger od Karola Szymanowského. Polského skladatele inspirovala cesta na Sicílii a setkání s památkami starověké i orientální kultury a křesťanského umění. V Brně se dílo zatím nehrálo, uvedl umělecký šéf souboru Jiří Heřman.

Balet má na programu Cyrana z Bergeracu v choreografii Jiřího Bubeníčka

„Těšíme se, že kromě technické bravury současného baletu přinese i současné vypravěčství,“ řekl dramaturg Karel Littera. Další premiérou bude Don Quijote v choreografii Josého Carlose Martíneze. Dva komponované programy připraví juniorský baletní soubor NdB 2.

Národní divadlo Brno má za sebou úspěšný kalendářní rok 2023. Návštěvnost se vrátila na čísla běžná před pandemií. Včetně zájezdů zhlédlo produkci divadla 245.000 lidí. Tržby se meziročně zvýšily ze 70,6 milionu na 89 milionů korun. Divadlo se ale podle ředitele přesto ocitá v úzkých, příspěvek zřizovatele, tedy města Brna, dlouhodobě stagnuje. Šetřit už prý není kde. Divadlo například podle Glasera není schopné pokrýt dopady konsolidačního balíčku, v rozpočtu mu chybí asi 16 milionů korun.