Choreografie tří osobností, které významně ovlivnily baletní umění posledních desetiletí, nabídne nový titul Bdění Národního divadla Brno. Má tři části, jejichž autory jsou Jiří Kylián, Čech, který se proslavil svou prací v Nizozemsku, Radu Poklitaru, původem moldavský umělec usazený na Ukrajině, a Španěl Nacho Duato. Premiéra bude v pátek v Janáčkově divadle, uvedla mluvčí souboru Michaela Paučo.

Večer otevře choreografie Waves, kterou pro Národní divadlo Brno vytvořil dlouholetý umělecký šéf Kyjevského moderního baletu Poklitaru. Připomíná, že život přináší to dobré i zlé ve vlnách.

„Nesmírně rád vyprávím příběhy ze života obyčejných, nevýrazných lidí. A také miluji hudbu Johanna Sebastiana Bacha, stejně jako ukrajinský folklor. Proto balet Waves všechny tyto věci spojuje,“ uvedl Poklitaru. Lidové písně, které v představení zazní, nazpívala Nina Matvijenková. Zemřela necelý měsíc před premiérou. „Věnuji tedy balet Waves nelehkému ženskému osudu i památce této fenomenální umělkyně,“ dodal Poklitaru.

Následuje choreografie Kyliána, jednoho ze světově nejuznávanějších umělců českého původu

„Sleepless Jiřího Kyliána je věnováno bezesným nocím tvůrců, ale i vzniku uměleckého díla a práci na něm s otázkou, nakolik jsme pohlceni tvorbou v rámci vědomí i podvědomí, bdění i spánku. Zároveň svou pozoruhodnou souhrou scénografie a choreografie otevírá další možnosti hledání nových dimenzí, nejen pohybových,“ uvedl dramaturg Karel Littera.

Třetí částí večera je choreografie White Darkness. Španěl Duato v ní reflektuje téma drogové závislosti. „Hluboce mě zasáhlo, jak je smutné, když mladí lidé dovolují drogám, aby jim zničily život a nechaly je sklouznout do temného světa. Do světa tak temného, že z něj již není úniku,“ uvedl Duato.

Premiéru Bdění zhlédnou také umělečtí šéfové baletních souborů z evropských divadel, kteří se potkají v Brně na akci Opera Europa’s Dance forum & Positioning Ballet. Pořádá ji Národní divadlo Brno společně s organizací Opera Europa. Padesátka osobností bude od 3. do 5. listopadu v Redutě rokovat o výzvách, problémech a budoucích možnostech spolupráce v baletním světě.