Národní zemědělské muzeum získalo nominaci v soutěži Gloria musaealis za rekonstrukci pobočky ve Valticích. Rozsáhlá rekonstrukce valtického muzea, jejímž výsledkem je nejen vyšší komfort pro návštěvníky a sbírkové předměty, ale i nové expozice, byla nominována na prestižní muzejní ocenění v kategorii Počin roku 2019 v konkurenci dalších sedmnácti nominací. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí muzea Jitka Taussiková.

Rekonstrukce Národního zemědělského muzea Valtice v roce 2019 přinesla nové prostory i moderní expozice. V rámci projektu financovaného z evropských fondů vznikly tři nové expozice – Národní expozice vinařství, Tajemný život v půdě a v novém podání také Krajina Lednicko-valtického areálu. Modernizace areálu přinesla i lepší podmínky pro uložení sbírkových předmětů i práci kurátorů.

 „Rekonstrukce naší valtické pobočky byla skutečně rozsáhlá, ale věříme, že výsledek stojí za to. Nové expozice jsou tvořeny tak, aby pracovaly s emocemi a smysly návštěvníků. Při jejich tvorbě byly použity principy zážitkové pedagogiky, což ocení zejména rodiny s dětmi a školní výpravy,“ popsala Taussiková.

 „Nominace na ocenění v kategorii Počin roku je výsledkem několikaleté snahy všech pracovníků muzea o zlepšení služeb a nabídky našeho muzea. Snahy důstojně prezentovat rozsáhlé muzejní sbírky a hlavně zábavnou formou přiblížit návštěvníkům jednotlivé zemědělské obory. Právě nyní v turistické sezoně mají všichni zájemci jedinečnou příležitost, aby si k nám do muzea přišli pro takový zážitek a zkontrolovali, jestli porota soutěže pracovala dobře,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.

Národní expozice vinařství je rozdělena do čtyř částí, které jsou věnovány historii vinařství, vinohradnictví, sklepnímu hospodářství a degustaci vína. Všechny části obsahují řadu interaktivních prvků, návštěvníci zde mohou poznávat typy vůní charakteristické pro jednotlivé odrůdy vín, vyzkoušet si kvíz s vinařskou tematikou nebo zhlédnout film o sklepním hospodářství, který je tvořen holoprojekcí. Krajina Lednicko-valtického areálu je inovovanou expozicí, návštěvníci se nově seznámí se základními biotopy – rybníkem, lesem, polem, loukou, mokřadem a sadem.

Součástí je také 3D mapa s nejdůležitějšími architektonickými památkami, které se v této jedinečné oblasti nacházejí a jsou spjaty se šlechtickým rodem Lichtenštejnů. Mimo to se tam návštěvníci mohou těšit na velkoobjemová akvária s tuzemskými rybami, 3D dalekohled ukazující přírodu této lokality, kinestetickou lávku navozující iluzi chůze v mokřadu nebo na interaktivní herbář se zábavným poznáváním dřevin.

Ve sklepních prostorech muzea vznikla nová expozice Tajemný život v půdě, která je věnována především dětem. Mohou se tam seznámit s půdním edafonem (organismy, které žijí v půdě), typy půd a mimo jiné také s negativními důsledky lidské činnosti pro půdu a vodu.