V Jihomoravském kraji je nyní na 100 tisíc obyvatel 1240 lidí s akutním respiračním onemocněním. Nemocnost se zvyšuje nejrychleji u předškolních dětí, z hlediska kraje je nejrychlejší nárůst v Brně. V porovnání se sezonami před koronavirem je počet nemocných větší, meziročně jich ale ubylo, uvedla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek.

Na 100 tisíc lidí je 1240 nemocných

„Stejně jako každý rok, nacházíme se nyní na prahu sezony zvýšeného výskytu akutních respiračních infekcí. Nemocných je 1240 na 100.000 obyvatel. Počty evidovaných případů vycházejí z počtů lidí, kteří vyhledali lékařskou pomoc,“ uvedla Ciupek. Pod pojmem akutní respirační infekce je evidován soubor akutních onemocnění postihujících primárně dýchací cesty. Nemoci jsou způsobeny sezonními tzv. nechřipkovými respiračními viry. Mezi projevy patří rychlý nástup nemoci, kašel, pálení v krku, dechová nedostatečnost či rýma.

Chřipka se zatím nešíří, tvrdí hygienici

Chřipky se podle Ciupek zatím nešíří. „Proto je nyní nanejvýš vhodná doba zajistit si proti chřipce očkování. V celkových počtech nechřipkových respiračních infekcí je zahrnut i covid. Potřeba hospitalizace je u těchto případů zcela minimální,“ dodala Ciupek.

Letos je v regionu výjimečně vysoký počet případů spály

Letošní rok je na jižní Moravě výjimečný vysokými počty případů spály. Hygienici za letošek evidují 736 případů, zatímco za srovnatelné období roku 2022 jich bylo pouze 26. Onemocnění má sezonu typicky na jaře a v zimě. Maximum případů bylo od března do května, v současnosti hygienici zaznamenali prozatím jen několik případů. U spály je zásadní včasná a důsledná léčba antibiotiky. Mezi příznaky patří bolest v krku, horečka, bolest hlavy, zduření lymfatických uzlin a charakteristická vyrážka.