Počet případů svrabu na jižní Moravě roste, zlepšení zatím hygienici nečekají
Foto:
ilustrační - Pixabay
Hygienici na jižní Moravě evidují v letošním prvním čtvrtletí 222 případů onemocnění svrabem. V porovnání s předpandemickým rokem 2019 je to zhruba o stovku víc. V následujícím období nelze očekávat zlepšení situace, řekla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.
„Nárůst počtu případů evidujeme již od druhé poloviny loňského roku. Onemocnění se vyskytuje ve všech věkových kategoriích, v letošním roce neobvykle nejvíce u osob ve věku 15 až 19. Vzhledem ke kontaktnímu přenosu evidujeme šíření v rodinách,“ uvedla Ciupek.
V prvním čtvrtletí loňského roku se na jižní Moravě objevilo 92 případů svrabu.
Podle Ciupek na tato čísla mohla mít vliv opatření proti šíření koronaviru, kdy bylo omezené cestování a lidé se méně scházeli. Proto je lepší srovnávat s dobou před pandemií. Právě těsný mezilidský kontakt nebo přenos textiliemi, ať už oblečením nebo třeba lůžkovinami, je hlavním předpokladem přenosu. „Při epidemiologických šetřeních se zaměřujeme na všechny relevantní okolnosti přenosu, avšak málokdy se podaří prokázat přímou příčinnou souvislost. Je to dáno poměrně dlouhou inkubační dobou, která je čtyři až šest týdnů, ale také neochotou připustit rizika, jako je sdílení oděvů. Určitou asociaci lze předpokládat rovněž s nárůstem sexuálně přenosných nemocí, který jsme ve sledovaném období také zaznamenali,“ dodala Ciupek.
Klíčovým opatřením proti dalšímu šíření je včasná a odborná léčba nejen nemocného, ale všech osob, které s ním byly v těsném kontaktu
Všechno oblečení, ručníky i lůžkoviny je nutné vyprat minimálně na 60 stupňů Celsia, přežehlit a nejméně další tři dny nepoužívat. Koberce je potřeba vysát, čalouněné sedačky či křesla je třeba ošetřit vhodným insekticidem, pokud nelze, tak nechat nejméně pět dní na čerstvém vzduchu vyvětrat, vysát a případně i ošetřit dezinsekčním přípravkem.
Příznakem svrabu je svědění, které se objevuje zejména v noci po zahřátí v posteli
Na místech s tenčí kůží, jako jsou zápěstí, kotníky, prostor mezi prsty, genitálie, pas, pupek nebo vnitřní strany stehen, se mohou objevit vyrážky. Léčí se opakovaně speciálními mastmi a krémy na celém těle, nutné je také vyměnit oblečení a vyprat prádlo. Původcem je parazit zákožka svrabová. „Včasnost léčby a tím i opatření mnohdy oddálí stud nemocného, který se obává stigmatizace a opovržení svého okolí. Svrab však může postihnout osoby bez ohledu na sociální status,“ zmínila Ciupek.
Počet případů svrabu vzrostl i v celé republice. Státní zdravotní ústav zaznamenal na konci března 2605 nemocných. Loni to bylo 1363 a v roce 2019 před pandemií 1086.
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Jihomoravský kraj zatím nemá všechny vlaky od Škod…
- Rukopisy od Rejčky vynikají kvalitou zpracování, v…
- Muž vyhrožoval brněnským soudcům a žalobkyni zabit…
- Na jihu Moravy vznikla v posledních letech protipo…
- Masarykova univerzita má stavební povolení na stav…
- V brněnských Kohoutovicích opraví po čtyřiceti let…
- Výzkumníci zmapují hlavní důvody nedostatku zdravo…
- Úrazová nemocnice v Brně zmodernizuje ambulance a …
- Svatba v Kouhoutovicích? Není problém, kdekoliv a …
- V brněnských Žabovřeskách jsou nové polopodzemní k…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
copyright © 2022 Press Global s.r.o. ・ všechna práva vyhrazena・ created by hireus.club