Naučná stezka u Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu, která vede od jeskyně Kůlna k parkovišti, se v těchto dnech dočkala obnovy. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí Správy jeskyní České republiky Pavel Gejdoš.

Naučná stezka vede od východu z jeskyní až k parkovišti a zájemcům doplňuje předchozí výklad průvodců. Kvůli špatnému technickému stavu doprovodných panelů se jeskyňáři rozhodli pro jejich renovaci.

Zcela nový design tak mají čtyři tabule, konkrétně u takzvané Propástky, u skály Hřebenáč a dvě u vstupního areálu-pokladny.

„Tabule naučné stezky Sloupsko-šošůvské jeskyně se věnují začátku podzemní cesty krasové řeky Punkvy a další hydrologii i geologii lokality, jeskyním, krasu i okolním skalám. Aktualizace se dočkaly některé uvedené vědecké údaje, čehož se ujal původní spoluautor stezky, odborník na karsologii a geografické informační systémy doktor Ivan Balák,“ popsal Gejdoš.

 Doplněny a upřesněny byly podle mluvčího tematické mapy severní části Moravského krasu. Nechybí fotografie, nákresy i překlad do anglického jazyka.

„Obnova naučné stezky za 33 tisíc korun Správou jeskyní ČR byla součástí aktivit k Mezinárodnímu roku jeskyní a krasu – International Year of Caves and Karst (IYCK),“ uvedl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu SJ ČR Jakub Gabriš. Financována byla z programu Ministerstva životního prostředí.

Další naučné stezky v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, druhém nejstarším velkoplošném chráněném území v Česku, provozuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR – správa CHKO Moravský kras.

Asi nejznámější je šestikilometrová okružní naučná stezka Macocha s 13 zastaveními. Nejrůznější přírodní zajímavosti ukazuje i dvoukilometrová naučná stezka Josefovské údolí se sedmi infopanely.

Údolí Říčky u Hostěnic i volně přístupné jeskyni Pekárna se věnuje stezka s osmi přírodovědnými tabulemi. Spolu s obcí Rudice provozuje Správa CHKO Moravský kras naučnou trasu Rudické propadání. Na průmyslové využití části krasu upozorňuje Cesta železa.

Sloupsko-šošůvské jeskyně byly zpřístupněny už v roce 1881 a elektricky osvětleny jako jedny z prvních na světě. Od 1. března opět zvou na 1800metrový dlouhý prohlídkový okruh či jeho kratší 900 metrovou verzi. Po případné domluvě předem lze navštívit zážitkovou trasu Po stopách Nagela ve spodních patrech jeskyní. Její účastníci musí mít nejméně 10 let. Od prosince do února bývají oblíbené zimní prohlídky šošůvské části při světle baterek.

Nyní už je v Moravském krasu pro turisty otevřeno všech pět jeskyní – kromě celoročních Punkevních s vodní plavbou elektroloděmi a „trochu jiné jeskyně“ Výpustek u Křtin od března i Balcarka a Kateřinská. Tyto dvě po čtvrtroční zimní pauze kvůli ochraně kolonií zimujících netopýrů.