fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Ne vždy je ovoce zdravé. Inspekce objevila na pultech polská jablka s pesticidy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila v tržní síti jablka z Polska s nadlimitním obsahem pesticidů. Letos jde o čtvrtý podobný případ u polských jablek, řekl pracovník inspekce Radoslav Pospíchal.
apples-490474960720

Foto:

ilu, redakce

Společnost Ahold se zákazníkům omluvila a jablka od tohoto dodavatele stáhla z prodeje.

Konkrétně šlo o pesticid chlorpyrifos v šarži nebalených jablek odrůdy Gala s označením V805223456. Inspektoři jablka odebrali v prodejně společnosti Ahold Czech Republic v Novém Jičíně.

Množství pesticidu dvacetinásobně překročilo maximální povolený limit. Dodavatelem jablek do Česka byla společnost Bakker z Divišova. "Zmíněnou šarži i ostatní jablka od tohoto dodavatele jsme okamžitě stáhli z prodeje. K pochybení došlo na straně dodavatele, se kterým jednáme, a zároveň jsme sami nechali tento produkt testovat," sdělila mluvčí řetězce Barbora Vanko.

Čeští ovocnáři se už v lednu na Ovocnářských dnech v Hradci Králové vyslovili pro kontroly zdravotní nezávadnosti u všech jablek dovážených z Polska. Vedl je k tomu rostoucí počet odhalených případů jablek ošetřených zakázanými a zdraví škodlivými postřiky.

Ústřední ředitel SZPI Martin Klanica tehdy ovocnářům řekl, že inspekce se bude polským jablkům důsledněji věnovat.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT