Úhoře objevili speleologové z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a meteorologové koncem listopadu. Ve Spojovací chodbě mezi Sloupskou a Bělovodskou větví Nové Amatérské jeskyně je čekalo překvapení.

„V blátě ležel na zemi poměrně apatický úhoř dlouhý asi 35 centimetrů. Nalézt v Amatérské jeskyni obratlovce je přitom velmi neobvyklé. Proto speleologové úhoře chvíli obdivovali a pak ho přenesli na aktivní tok potoka Bílá voda, kde byl vypuštěn,“ informovali na svém webu ochranáři z CHKO Moravský kras.

Tvor se hned začal vlnit ve vodě mezi kameny a zmizel po proudu toku ve tmě podzemních prostor ve směru k Macoše. Do jeskyně se podle speleologů musel dostat ve chvíli, kdy tam bylo hodně vody a podzemní říčky zatápí výše položené chodby. Spojovací chodba je totiž po většinu roku bez vodního toku.

Obratlovci podle ochranářů Amatérskou jeskyni jinak neobývají, žijí tam jen drobní bezobratlí živočichové, z nichž největší jsou žížaly na takzvaných trusinkových hlínách. Vzácně lze v této jeskyni vidět letícího netopýra, který do jeskyně prolezl přes sutě, jinak tam netopýři ani nezimují. „Jeskyně je totiž ze všech stran uzavřena sifony a závaly, které ji oddělují od sousedních jeskyní,“ uvedli jeskyňáři.

Drobné ryby pozorovali ochranáři před pár lety na dně Macochy v Horním i v Dolním jezírku. Šlo o pstruha a další blíže neurčenou rybu. A úhoře potkali před několika lety v Rudickém propadání, kde je přítomnost ryb vcelku běžná stejně jako ve vodě Býčí skály, kam se tito vodní tvoři dostanou přes ponor Rudické propadání z Jedovnických rybníků nebo proti proudu Jedovnického potoka z Křtinského potoka

„Otázkou je, odkud se ryby do Amatérské jeskyně dostaly. Jako zdroj se nabízí rybník u Holštejna na říčce Bílá voda a ryby by se do jeskyně dostaly přes ponor Bílé vody v Nové Rasovně. Druhou možností je rybník na potoku Luha nad Sloupem a cesta přes ponor Staré skály. I když vyloučit nemůžeme ani zatím neznámé vodní cesty,“ dohadují se speleologové.

Životní podmínky jsou však v celém systému Amatérské jeskyně, který je rozlehlý a uzavřený, pro ryby velmi omezené a s velkou pravděpodobností se nedostanou ven a zahynou. Jediná ryba v Evropě, která se adaptovala na jeskyně a trvale v nich žije, je podle odborníků druh mřenky objevený před šesti lety v jeskyni jižního Německa.