fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Nedělní pohled do Bílovic nad Svitavou: budou tam mít novou hasičskou zbrojnici

Dnešní Nedělní pohled míří tentokrát do Bílovic nad Svitavou, kde se nedávno rozběhla výstavba nové hasičské zbrojnice.
hasicka4-obec-pp-architects

Foto:

JMK, vizualizace – P.P.Architects

Zhruba za rok, kdy by měla být stavba hotová, se tak přestěhují ze současných nevyhovujících prostor, které slouží svému účelu už od roku 1893.

Stavbu nové hasičské zbrojnice symbolicky odstartoval spolu s jihomoravským hejtmanem Janem Grolichem (KDU-ČSL) poklepáním základního kamene starosta Bílovic nad Svitavou Miroslav Boháček (STAN). Ta současná už totiž svému původnímu využití dosloužila.

„Zbrojnice fungovala doteď jen s drobnými opravami. Byla to místnost na převlékání, vypadalo to tam docela šíleně. Nová zbrojnice bude pro hasiče plnohodnotným zázemím. Kromě nich se na zbrojnici těší celá obec,“ informoval bílovický starosta.

Stavba, s níž se začalo letos na jaře, přijde na 45 milionů korun, část pokryje dotace od ministerstva vnitra a Jihomoravského kraje. Hasiči by z nové zbrojnice měli poprvé vyjet na konci příštího června. Spuštění výstavby, která by podle Boháčka měla trvat 330 dnů, zkomplikoval aktuální vývoj na trhu, oproti původním plánům bude stát o pět milionů více.

Podle starosty měla být nová hasička původně z ocelové konstrukce, ovšem představitelé obce nakonec tento záměr přehodnotili a objekt bude nakonec zděný.

Nová hasička by měla stát naproti Obecní hospody. Starou budovu, která v těch místech stávala, hasiči více méně sami zbourali, zajistili lidskou sílu i techniku a ušetřili tak nemalé prostředky za demolici.

Stávající hasičská zbrojnice se podle webu obce nacházela nedaleko řešeného území, ovšem neměla dostatečně komfortní podmínky pro provoz z hlediska prostor, zázemí i možného vybavení. Proto vzešla ze strany obce myšlenka hasičskou zbrojnici přesunout.

Záměrem návrhu nové zbrojnice je také praktické i přirozené využití neudržované parcely a zároveň zvelebování lokální části centra obce. Jde o dvoupodlažní nepodsklepenou stavbu, která je složena ze dvou částí, a to velké garáže a zázemí. A nechybí ani typická hasičská věž.

„Nově navrženou budovou získá hasičský sbor plnohodnotnou zbrojnici architektonicky moderního a provozně funkčního pojetí,“ uvedli projektanti z P.P. Architects na webu obce.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT