fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Nedělní pohled do brněnského Žebětína

Za deset měsíců postavená nová mateřská škola pro 50 dětí a podobně rychlá přestavba hasičské zbrojnice. To jsou témata dnešního Nedělního pohledu do brněnského Žebětína.
zebetinskolka2

Foto:

ÚMČ Brno-Žebětín, brnojebozi.cz

Mezi Bystrcí a Žebětínem se rozprostírá rychle se rozvíjející se sídliště Kamechy. A právě na jeho žebětínské straně stavbaři v rychlém tempu vybudovali novou dvoutřídní mateřskou školu. „Ve spolupráci s městem tak reagujeme na rychle přibývající počet dětí. Loni jsme totiž měli stovku dětí, které jsme kvůli malé kapacitě školek odmítli,“ vysvětlil zpravodajskému portálu BRŇAN žebětínský starosta Vít Beran (KDU-ČSL).

Před necelými třemi lety město podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) v bystrcké části Kamech otevřelo osmitřídní mateřskou školu a upravilo bývalou školu v Žebětíně, čímž se získaly další dvě třídy, ale pořád to nestačí. „Nová školka bude bezbariérová a okolí bude propustné pro srážkové vody. Vybudujeme také šest vsakovacích studní pro jímání dešťové vody,“ uvedl Hladík.

Mateřská škola za 24 milionů korun se podle Berana začala stavět loni v listopadu a otevřít ji chtějí letos 1. září. „Je to modulární stavba, kdy stavební prvky přivezlo 12 kamionů. Buňky se sestavily dohromady, pak se udělalo zateplení, teď se pracuje na vnitřním zařízení. Do konce června bychom chtěli být hotoví,“ uvedl Vít Beran.

Mateřská škola s kapacitou 50 míst bude mít dvě oddělení, každé pro 25 dětí.

„Každé oddělení tvoří samostatné křídlo budovy komunikačně napojené na vstupní a provozní část. Součástí každého oddělení je šatna dětí, WC a umývárna dětí, herna, sklad pomůcek a výdejna stravy. Jídlo se uvaří v centrální školní kuchyni a přiveze v gastronádobách,“ upřesnil starosta Žebětína s tím, že vedle školky také vznikne dětské hřiště.

A v podobně rychlém tempu by se podle něj měla odehrát přestavba hasičské zbrojnice v Žebětíně, kterou si vynutil poměrně velký akční rádius tamních hasičů. „Okolní městské části a některé obce totiž nemají své jednotky SDH a 16 našich hasičů mělo loni 60 výjezdů,“ vypočítal Beran.

Stará zbrojnice se proto už podle něj pomalu vyklízí. Zůstane z ní jen věž a zadní garáž. „V přední části přestavěné zbrojnice, kterou vybudujeme podle norem HZS, budou garáže pro tři hasičská auta. Do konce listopadu by měl být objekt pod střechou, přes zimu chceme udělat vnitřky a do konce května příštího roku zkolaudovat a otevřít,“ popsal starosta plány postupu stavebních prací.

Nově přestavěná zbrojnice přijde na 30 milionů korun, přičemž větší část nákladů pokryje Brno a městská část a třímilionovou dotaci poskytne Jihomoravský kraj a další peníze pošle i ministerstvo vnitra.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT