Becherovka, igráčci, plzeňské pivo nebo třeba kabát z dílny Hanny Podolské. I to jsou exponáty, které si můžou lidé prohlédnout na výstavě Československá NEJ.

„Asi před půl rokem jsme s kolegou připravovali dramaturgický plán na letošní rok, kdy děláme čtyři výstavy ročně. A říkali jsme si, že by nebylo špatné připomenout slávu bývalého Československa, kdy toto dvoustátí na začátku i v průběhu socialismu dosahovalo v různých oborech zajímavých výsledků,“ vysvětlil zpravodajskému portálu BRŇAN organizátor výstavy Petr Lukas.

Rozhodli se představit nejen významné osobnosti podle ankety Největší Čech a Slovák, ale vybrali si i témata architektury, gastronomie, objevů, vynálezů, vědy a různých zajímavostí.

Kromě exponátů pro dospělé návštěvníky chtěli zaujmout i děti. „Oslovujeme i základní a mateřské školy, pro něž připravíme komentované prohlídky. Napadla nás tedy figurka Igráčka, která je průvodcem výstavou. Postavy igráčků tak doprovázejí exponáty,“ upřesnil Petr Lukas.

Vystavené předměty, mezi nimiž je třeba české sklo, kostkový cukr, hořické trubičky, znojemské okurky či tuzemský rum, mají popisky, aby si lidé zavzpomínali a pobavili.

Druhá část expozice pak ukazuje fenomén stavebnice SEVA, která vznikla koncem 70. let minulého století. Objekty ze stavebnice sestavil architekt Petr Šimr, který už dřív do Letohrádku Mitrovských zapůjčil objekty ze stavebnice LEGO.

„Je to o nápadech a tvůrčí činnosti. Exponáty zahrnují známé osobnosti, exotická zvířata, kuchyňské náčiní, strava a nechybí dopravní prostředky a architektura,“ vypočítal Lukas.

Diváky tak zaujme třeba velká vila, větrný mlýn, různá auta či upír sedící na královské židli. „Výstava trvá od 19. února do 1. května. V únoru a březnu máme otevřeno od čtvrtka do neděle od 10 do 16 hodin a v dubnu pak přidáme ve stejném čase i středy,“ upřesnil Petr Lukas.