Soutěž pro začínající architekty připravil nadnárodní koncern Shell, který si letos připomíná 30. výročí otevření první tuzemské čerpací stanice. Klání na téma Čerpací stanice budoucnosti mělo za úkol dát odpověď na otázku, jak bude vypadat mobilita za necelých třicet let.

Například každý třetí řidič očekává, že bude v roce 2050 řídit elektromobil. K tomu se přidají čerpací stanice, které budou kromě dobíjení elektromobilů také místem setkávání a odpočinku. Vítězem ideové soutěže se stal čerstvý absolvent Fakulty architektury VUT v Brně Dominik Lehnert, který studium úspěšně završil letos v červnu.

„Jeho návrh vychází z historie společnosti Shell, a především z jejího loga – koncept pracuje s motivem lastury, která je dodnes součástí identity naší značky. Tvary lastury se podepisují hlavně na zastřešení stanice, neboť organický tvar zapadá do volného prostranství a snaží se splývat s okolím,“ stojí v odůvodnění soutěžní komise.

Stanice je rozdělena do tří zón: první nabízí tankování benzínu a nafty, druhá je určena pro plynné pohonné hmoty a třetí slouží k dobíjení elektromobilů. „Důraz se klade také na nové technologie a rovněž na využívání obnovitelných zdrojů,“ napsali komisaři, proč vybrali právě návrh Dominika Lehnerta.

„V mém návrhu je patrné, že zde není mnoho parkovacích míst. Do budoucna se počítá s tím, že při použití autonomních vozidel nebude vůbec potřeba parkovacích míst. Auta budou jezdit prakticky pořád, tedy než jim dojde energie,“ vysvětlil mladý architekt.

Architektonickou soutěž vyhlásila naftařská firma letos v únoru. Cílem bylo získat pohled studentů a absolventů architektury na mobilitu a design čerpacích stanic v roce 2050.

Mladí architekti ve svých návrzích pracovali s přírodními materiály, ekologickým designem a řešeními, která pomáhají stanici být energeticky soběstačná. Vizuálně budou čerpací stanice jednoduché, čisté, s minimalistickým designem, a nabídnou zákazníkům především prostor pro odpočinek.

Zejména účel rekreace předurčuje funkčnost benzínek budoucnosti. Paralelně probíhající průzkum ukázal, že si 56 procent lidí myslí, že čerpací stanice budou za 30 let místem setkávání s přáteli a místem odpočinku. Začínající architekti proto do svých návrhů zahrnuli dětská hřiště, co-workingové prostory, kavárny či relaxační místnosti.

Zároveň podle nich rok 2050 rovněž přinese nové technologie a způsoby dopravy: design stanice by tak měl zohledňovat provoz dronů nebo právě zmíněných autonomních aut.