fbpx
21. 03. 2023 Dnes má svátek Radek

Nedělní pohled na vyhlídkové jízdy Brnem: minibus nově sveze zájemce dělnickými koloniemi

Dnešní Nedělní pohled míří tentokrát na vyhlídkové jízdy moravskou metropolí. Její ulice bude v létě brázdit minibus se zájemci o historii dělnických kolonií i slavných vil.
vyhlidky1-pavel-gabzdyl

Foto:

archiv TIC Brno a MZM, Pavel Gabzdyl, Jan Pochylý

Vyhlídkové jízdy Brnem startují ruku v ruce s letošní turistickou sezonou, kterou po dvou letech nebude ovlivňovat pandemie koronaviru.

„Oblíbený minibus zaveze zájemce do míst, která by na pěší trase nestihli obejít. Letos nejen na Brňany čeká hned šest tras a každá přichází se zcela jiným a neméně zajímavým tématem. Novinkou je jízda kolem bývalých dělnických kolonií,“ uvedla mluvčí TIC Brno Adéla Nováková.

Podle ředitelky brněnského Turistického informačního centra Jany Janulíkové se ve městě pod Špilberkem nacházelo hned několik dělnických kolonií a všechny si dodnes udržují svou specifickou atmosféru.

„Zatím v naší nabídce nemáme jiný ucelený materiál, který by se touto tématikou komplexně zabýval, takže prohlídky budou opravdu stát za to,” představila Janulíková novinku.

Dělnické kolonie začaly v Brně vznikat ve druhé polovině 20. let minulého století. Důvodem jejich vzniku byla velká nezaměstnanost, kdy většina dělníků si nemohla dovolit platit výdaje za bydlení v bytech, které v té době zely prázdnotou.

„V roce 1935 žilo v Brně v koloniích až 7000 lidí v 1100 domcích. Těšit se můžete na historii kolonie Podstránská, Hamburg, kolonie U olší, Písečník, Šanghaj, Zárybec, Ruský vrch, Kamennou kolonii a další,“ upřesnili organizátoři jízd na webu gotobrno.cz, kde je možné si rovnou koupit jízdenky a rezervovat termíny.

První vyhlídková jízda dělnickými koloniemi startuje 18. června ve 14 hodin, pak se bude jezdit 2., 16. a 30. července a 13. a 27. srpna v 10 a ve 14 hodin.

Stopadesátiletou tradici sportovních týmů představí trasa Legendární místa brněnského sportu. „Minibusem se vydáme například na fotbalový stadion za Lužánkami, Český veslařský klub v Brně, Střelák či Velodrom,“ vypočítala Nováková s tím, že okruh Paláce průmyslové aristokracie připomene kromě slavných vil i ty méně známé: například Hechtovu či Offermannovu vilu.

Podle ní jsou prohlídky v pohodlí klimatizovaného minibusu možné za každého počasí. Výklad zajišťují profesionální průvodci. Nejoblíbenější témata, jako jsou Slavné vily a Paláce průmyslové aristokracie, bývají vyprodána i měsíc dopředu. Jezdí se v pátek, sobotu a neděli z náměstí Svobody a projížďka trvá 2 až 3,5 hodiny.

Více informací o vyhlídkových jízdách najdou milovníci historie také na stránkách www.vyhlidkovejizdybrnem.cz, kde zakoupíte i vstupenky, pro které si můžou přijít i osobně do infocenter na Radnické 8 a Panenské 1.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT