Dlouhé kolony nebo na chodníku odstavené automobily, které znesnadňují cestu chodcům či cyklistům. Takový obrázek mnohdy nabízí ulice v centru Brna. Motoristé přitom riskují sankce, jimž je ale možné předejít. Do historického jádra přitom jezdit vůbec nemusí, jelikož se na území města nachází hned několik parkovacích domů. Řidičům nabízí dostatek míst a šetří jim čas i peníze, sdělil v tiskové zprávě mluvčí radnice Brno-střed Michal Šťastný.

V historickém jádru řeší 700 přestupků měsíčně

V Brně dlouhodobě platí regulace pro vjezd do centra města. Na dodržování pravidel dohlíží magistrát. Hlídky strážníků řeší v historickém jádru průměrně zhruba 700 dopravních přestupků měsíčně. Nejvíce pak za špatné parkování. Ještě více sankcí uděluje magistrát, který prostřednictvím reguluje vjezdy či stání v modrých parkovacích zónách určených primárně pro rezidenty a abonenty. „Vjezdy do nejužšího centra Brna hlídá kamerový systém,“ upřesnil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Do centra jezděte jen v nejnutnějších případech, nabádá řidiče radnice

„Dopravní situace v historickém jádru není ideální. Dlouhodobě ji řešíme s magistrátem, na dopravních komisích či na setkáních s občany. Motoristy nabádáme k tomu, aby jezdili do centra jen v nejnutnějších případech. Město Brno přitom dlouhodobě investuje a zlepšuje dopravní infrastrukturu. Příkladem jsou parkovací domy či záchytná parkoviště, která lidem umožňují pohodlné napojení na MHD,“ uvedl místostarosta Brna-středu pro dopravu a informatiku Zdeněk Machů (ANO).

Na Brně-středu jsou čtyři parkovací domy

V centrální městské části se nachází v současné době čtyři parkovací domy: Pinki Park v Kopečné ulici, Domini Park v Husově ulici, River Park v Polní ulici a JD Parking u Janáčkova divadla. První tři jmenované provozují Brněnské komunikace, která spravují také záchytná parkoviště typu Park and Ride u Ústředního hřbitova nebo v Líšni.

Parkování za 50 korun na půl dne

„Parkovací domy či záchytná parkoviště jsou zřídkakdy plně zaplněná. Například zatím nejnovější parkovací dům v Polní ulici nabízí každý den dostatek míst i výhodné ceny parkovného, které vyjdou na padesát korun na dvanáct hodin. Navíc se nachází v docházkové vzdálenosti od centra i blízkosti tramvajové zastávky,“ řekl radní Brna-střed Jan Mandát (ODS). A připomněl, že se staví další parkovací dům na Akademickém náměstí.

Pátý parkovací objekt by měl být hotový na podzim

Předpokládaný konec prací na očekáváném dopravním objektu, jenž vyroste na hranici městských částí Brno-střed a Žabovřesky, je na podzim letošního roku. Po dokončení pojme přes 600 vozů. „Věřím, že nová stavba zmírní dopravní nápor ve městě a posílí bezpečnost chodců a cyklistů v centru Brna,“ dodal Zdeněk Machů.