První povodňový stupeň platí od středy na Svratce ve Veverské Bítýšce, hladina řeky stoupla na úroveň 190 centimetrů, která je hranicí pro povodňovou bdělost, ve středu ráno. Od té doby stoupala až na úroveň 218 centimetrů dnes v 7:00. Po 13:00 byla na 215 centimetrch.

Hranici 120 centimetrů, která značí první povodňový stupeň, překročila ve středu před polednem Svratka také v Brně v ulici Poříčí. Její hladina dosáhla ke 136 centimetrům, na této úrovni zhruba zůstává.

Dyje u Nových Mlýnů vystoupala ve středu na 436 centimetrů, povodňová bdělost platí od 377 centimetrů, dnes se drží na kolem 435 centimetrů. V Ladné vystoupila hladina Dyje dnes ráno na 214 centimetrů, přičemž hranicí prvního stupně povodňové aktivity je 153 centimetrů. Obě měřicí místa na Dyji ovlivňují manipulace vodohospodářů na novomlýnských nádržích.

Na první povodňový stupeň se krátce nad ránem a znovu před polednem dostala i Křetínka v Prostředním Poříčí. Hladina by ještě mohla stoupat.

"Na zvýšené průtoky jsme s předstihem reagovali zvýšením odtoků z vodních nádrží tak, abychom byli připraveni zachytit případné povodňové průtoky," uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Doplnil, že státní podnik operativně provádí manipulace především na vodním díle Vír, Brno, Vranov a Nové Mlýny.

Na jihu Moravy platí povodňová bdělost do pátečního dopoledne na Znojemsku a v západní části Brněnska. Déšť pro dnešek meteorologové předpokládají pouze ojediněle, odpolední teploty mohou vystoupat až na 12 stupňů Celsia.