Nemocnice v Jihomoravském kraji mají vesměs dostatek krve pro pacienty, ale stále hledají nové dárce. Nedostatek jí občas mívá Nemocnice Kyjov, která někdy krev nakupuje. Proto letos přišla s letákovou kampaní nazvanou Krev dárců zachraňuje život, aby přilákala nové dárce. Nemocnice dělají ročně tisíce odběrů, v seznamech mají tisíce dárců. Někteří darují krev pravidelně, jiní občas. Nejvíce chybí neutrální skupina krve 0-, kterou může přijmout každý pacient.

V Kyjově mají v databázi více než 1300 lidí. Ročně nemocnice provede přes 3000 odběrů, ale jejich počet podle Zdražila klesá. Loni nemocnice potřebovala kolem 4000 transfuzí, a proto musela 900 konzerv dokoupit. "Populace pravidelných dárců stárne a nejpozději v 65 letech jsou z databáze vyřazeni, někteří ze zdravotních důvodů i dříve. Počet prvodárců přitom nenarůstá, dlouhodobě se drží okolo dvou set lidí za rok," uvedla primářka hematologického a transfuzního oddělení Jitka Hovadíková Kujíčková. I proto nemocnice spustila letos letákovou kampaň, která má za cíl oslovit především prvodárce. Kampaň je na vývěsních plochách, sociálních sítích a šíří ji i okolní města a obce.

Dárce hledá i Fakultní nemocnice Brno. Její mluvčí Pavel Žára ČTK řekl, že vzhledem k velikosti si nemocnice nemůže dovolit mít nedostatek. "Transfuzních přípravků máme dostatek. Pokud dojde k poklesu v některé krevní skupině, aktivně zveme dárce k odběru. K tomu je potřeba dostatečně velký registr dárců krve, který máme. Čísla ale nezveřejňujeme," uvedl Žára. Nemocnice dělá různé akce pro dárce. Krev chodí darovat strážníci, policisté i členové sportovních klubů.

S krví si vystačí i v Hodoníně. Podle vrchní laborantky oddělení laboratorní medicíny Zuzany Uřičářové bylo loni přes 2000 odběrů. Nemocnice má v registru asi 3500 aktivních dárců, kteří darovali krev alespoň jednou za dva roky. Loni měla nemocnice 200 nových dárců. "Dárcovská základna je celkem dostačující, chodí k nám darovat celé generace rodin. Určitě budeme rádi za každého nového dárce, zejména mladé lidi," doplnil ředitel nemocnice Antonín Tesařík.

Dostatek krve je i ve Vyškově. Primářka hematologie Růžena Závodná ČTK řekla, že nemocnice má asi 2800 stálých dárců. Letos do půlky září provedla přes 4000 odběrů a získala přes 120 nových dárců. Přebytky krve dodává do ostatních nemocnic, jako Kyjov, Úrazová nemocnice Brno nebo Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Svatoanenská nemocnice transfuzní oddělení k odběru krve nemá, proto ji získává z jiných nemocnic. Podle mluvčí nemocnice Petry Veselé je nyní krve dostatek, ale situace se může změnit. Problémy bývají často o prázdninách, kdy jezdí dárci na dovolenou.