Nezaměstnanost je v tuzemsku stále nízká a její obecná míra zůstala v listopadu na hodnotě 3,5 procenta. Podle experta brněnského Národního institutu SYRI a CERGE-EI Jakuba Grossmanna jsou v kontextu hospodářského vývoje v letošním roce, kdy stagnoval HDP, současná čísla nezaměstnanosti velmi dobrá. Tento trend předpokládá i v příštím roce, uvedl v tiskové zprávě mluvčí institutu SYRI Filip Vrána.

Čísla jsou pozitivní

„Současná čísla nezaměstnanosti jsou pro uchazeče o práci velice pozitivní, a to jak z pohledu historických hodnot, tak i ve srovnání s ostatními státy Evropské unie,“ uvedl Grossmann.

Exportní firmy výrobu neomezují

Zatím není patrné, že by české firmy, jejichž velká část se orientuje na export, omezovaly produkci a propouštěly. „Oslabení exportu se tak negativně neprojevilo do nezaměstnanosti, což zřejmě souvisí s pozitivním výhledem hospodářského růstu v ČR i v zahraničí v nadcházejícím roce. Také v roce 2024 tak budou čísla týkající se nezaměstnanosti pravděpodobně velmi nízká a uchováme si tak pozici země s jednou z nejnižších hodnot nezaměstnanosti v Evropě,“ dodal ekonom.

Míra nezaměstnanosti v Česku v listopadu stagnovala na říjnových 3,5 procenta

Lidí bez práce bylo na konci listopadu 263.226, což bylo o 2585 více než v předchozím měsíci. Počet volných míst meziměsíčně klesl o 1788 na 278.708. „Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR,“ upřesnil Vrána. Loni v listopadu byla míra nezaměstnanosti stejná, tedy 3,5 procenta. Bez práce bylo tehdy 257.187 lidí a volných míst 291.970.