Nezaměstnanost mírně stoupala v celém Česku, ale pouze mírně na 2,7 procenta z červnových 2,6 procenta. Bez práce bylo v celé republice 205.120 lidí, což je o 9397 více než v červnu. V meziročním srovnání je ale nezaměstnaných méně než před rokem, a to o 26.445 lidí. Jde o nejnižší červencovou hodnotu od roku 1996, kdy bylo bez práce 158.252 lidí.

Mírný nárůst nezaměstnanosti se v červenci každoročně opakuje. "Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence ÚP ČR a také mírně snížená aktivita firem v letním období v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených. V některých regionech se na vývoji podepsalo též aktuální zpomalení růstu průmyslu," uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Míra nezaměstnanosti rostla v červenci ve všech okresech Jihomoravského kraje. Zároveň přibylo i volných míst, které úřady práce nabízely. Od června se jejich počet zvýšil o 546 na 27.362 a přiblížil se tak počtu lidí bez práce. Na Brněnsku a Vyškovsku nadále počet volných míst převyšuje počet nezaměstnaných. Významný je tento rozdíl zejména v okrese Brno-venkov, kde úřad práce evidoval v červenci 3786 nezaměstnaných a 8601 volných pozic.

Volných míst přibývalo v červenci na Brněnsku, Břeclavsku a Hodonínsku, v ostatních okresech jich mírně ubylo.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti je v Brně a na Hodonínsku, míra nezaměstnanosti tam byla v červenci shodně 4,1 procenta. Na 4,0 procenta vystoupala nezaměstnanost na Znojemsku. Nejméně lidí bez práce je na Vyškovsku, kde byla nezaměstnanost v červenci 2,0 procenta.