Státní zástupkyně Tereza Paseková viní Ukrajince Pavla N., Olega K., Oleksandra B., Pavla B. a Volodymyra A., že od roku 2007 do loňska na jihu Moravy vydírali především podnikatele z Ukrajiny a nutili je platit takzvanou kryšu, česky střechu, tedy peníze za ochranu před jinými údajnými vyděrači.
V čele gangu stál Pavlo N., zvaný Paša Luhaňský. „S dalšími obžalovanými oslovovali ukrajinské podnikatele a nabízeli jim ochranu, přičemž používali slovní nátlak i hrubé násilí,“ uvedla Tereza Paseková s tím, že řada poškozených členům brigády zaplatila. Část peněz přitom protekla přes účty manželky Olega K. Valentiny a přítelkyně Paši Simony N.
Jeden z vydíraných Ukrajinců tak například za 14 let zaplatil v měsíčních pětitisícových splátkách 810 tisíc korun, jiný kromě výpalného 380 tisíc zaplatil za Olega K. úvěr na luxusní auto ve výši přes 319 tisíc korun.
Luhaňská brigáda, kterou detektivové z NCOZ pozatýkali loni v říjnu, přitom používala nevybíravé metody. „Jednoho poškozeného obestoupili čtyři Ukrajinci a vyhrožovali mu, že ho odvezou do lesa, kde mu zlámou ruce a nohy, když jim nezaplatí. Měl platit za smrt Ukrajince. Když to odmítl, propíchali mu na voze Audi dvě gumy. Pak mu nezjištěný pachatel hodil na Ukrajině do okna zápalnou láhev,“ popsala praktiky údajných vyděračů žalobkyně.
Molotovův koktejl přistál v okně i další oběti, která stejně jako předchozí podnikatel odmítla zaplatit. „Po dalším krajanovi chtěli v roce 2018 pět až deset tisíc korun měsíčně. Oleg K. mu každý měsíc přes Viber posílal vzkazy, ať zaplatí a u benzínky ve Slavkově u Brna mu pak vyhrožoval, že mu zapálí auto. Po dalších hrozbách, že vyděrači ublíží jeho dětem, to oznámil na policii a nic nezaplatil,“ řekla státní zástupkyně.
Celkem tak podle ní Luhaňská brigáda získala nejméně skoro 2,6 milionu korun, z toho 782 tisíc korun vyprala přes svůj účet Valentina K. a 80 tisíc přes konto „vyčistila“ Simona N.
Paša pak navíc ukrýval ve skladu v Brně tři kilogramy rtuti, útočnou pušku a samopal. Kromě účasti na zločinecké skupině a vydírání tak čelí obvinění z nelegálního nakládání s nebezpečnými látkami a jedy a nedovoleného ozbrojování.
„Cítím se nevinný, nikoho jsem nevydíral. Peníze mi posílali kamarádi z dětství. Jeden z nich mi půjčil 80 tisíc korun, které poslal na účet Simony a další peníze mi dával v hotovosti,“ hájil se Pavlo N. s tím, že nemá žádné konto, přestože obchodoval s Rusy a Číňany. U soudu přiznal, že v minulosti dostal 8,5 roku za padělání amerických dolarů.
Také urostlý padesátník v bílé košili Oleg K. vinu odmítl. „Řeči o placení výpalného jsou pohádka. Neměl jsem zapotřebí páchat trestnou činnost. Byl jsem zaměstnaný jako ochranka a řidič ve firmách, jezdil jsem s penězi do banky a opravoval jsem profesionální zesilovače,“ tvrdil svalnatý obr, jehož stejně jako další tři obžalované přivedla eskorta z vazby. Obě ženy a Volodymyra A. soudí na svobodě.
V úterý pokračuje hlavní líčení výslechy svědků. Obžalovaným hrozí až 10 let vězení.