Trojici do země zapuštěných malých bloků na papír, sklo a plasty umístila městská společnost SAKO Brno na rohu Šelepovy a Kounicovy ulice v poměrně hustě obydlené lokalitě.

A jako první si černé bloky, které se otevírají pohodlně nohou pomocí nášlapné plochy, vyzkoušeli náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) a předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder, který je zároveň místostarostou brněnských Žabovřesk, kde se podzemní kontejnery na tříděný odpad nacházejí.

„Myslím si, že tady je přesně to místo, kam se mají podobné podzemní kontejnery umísťovat. Jednak kvůli estetice a také kvůli prostoru, protože to vypadá úplně jinak, než když tu jsou klasické kontejnery a popelnice,“ řekl zpravodajskému portálu BRŇAN náměstek primátorky Petr Hladík.

„Je to paráda, konečně to někoho napadlo. A sem se to určitě hodí, protože tu bydlí a projde spousta lidí. Líbí se mi i ten způsob otvírání, kdy stačí sešlápnout pedál a hodit odpadky do kontejneru, který je pěkně schovaný pod zemí,“ pochvaloval si šedesátník Jiří Miller.

Podle Hladíka budou podobná místa v jihomoravské metropoli přibývat, v rozpočtu města na to jsou připravené potřebné peníze. „Určitě oslovíme městské části, aby vytipovaly frekventovaná místa, kde by se daly podzemní kontejnery udělat,“ upřesnil Hladík.

Roh Kounicovy a Šelepovy ulice je podle Filipa Ledera už druhé místo v Žabovřeskách, kde Brňané podzemní popelnice najdou. První vybudovali na Burianově náměstí. „Tyhle kontejnery schované pod povrchem chceme dávat všude tam, kde klasické kontejnery hyzdí prostředí dané lokality,“ uvedl předseda představenstva SAKO Brno.

Další efekt je podle něj spojený s hlukem, který je znát při vyhazování sklenic a lahví do klasických kontejnerů. „Tady u těch podzemních to hluk nedělá. Navíc se do podzemní nádoby vleze tolik odpadu, co do tří klasických kontejnerů. Investice do tohoto místa u Šelepky přišla na milion korun a její vybudování jsme zvládli od jara, kdy se začala vyřizovat všechna stavební povolení,“ doplnil Filip Leder.

Oproti lokalitě na Burianově náměstí prodražily výstavbu u přestupního uzlu Klusáčkova přeložky optických kabelů a dalších sítí. „Máme už vytipovaná další místa v Žabovřeskách, kde by mohly být podzemní kontejnery. Každý rok bychom je chtěli vybudovat na jednom místě. Magistrát nám na podzemní kontejnery přispívá půl milionem korun a zbytek dokryjeme z vlastních prostředků,“ sdělil místostarosta.