Špičkový technický stav sanitek a jejich adekvátní vybavení jsou základní podmínkou pro to, aby mohli záchranáři dobře odvádět svoji práci. Zdravotnická záchranná služba má po celém kraji 77 sanitek, z toho 22 záložních a jejich pravidelná obměna je naprostou nutností. 

Životnost jedné sanitky dosahuje podle ředitelky záchranné služby asi šest let. "Pravidelně obměňujeme sanitky s největším nájezdem kilometrů a největším opotřebením. Snažíme se, aby měla najeto maximálně 350.000 až 400.000 kilometrů, než odejde takzvaně do důchodu," uvedla Albrechtová.

Záchranáři chtějí limit najetých kilometrů do budoucna snížit. "Vše se ale odvíjí od finančních možností. Je potřeba také říct, že počet najetých kilometrů se rok od roku zvyšuje s ohledem na nárůst počtu výjezdů. Loni jsme zaznamenali rekordní počet výjezdů, a to 103.798," doplnila ředitelka. Vyřazené sanitky mohou sloužit dalším organizacím.

"Průběžná modernizace vozového parku je pro Jihomoravský kraj jako zřizovatele záchranné služby samozřejmostí. Nové sanitky zkvalitní poskytovanou péči, zvýší bezpečnost přepravovaných osob a zlepší pracovní podmínky záchranářů," řekl hejtman Bohumil Šimek . 

Nové vozy Mercedes jsou osazeny špičkovými trakčními převodovkami, vybavení jak kabiny řidiče, tak prostoru pro převoz a ošetření pacienta, jsou na nejvyšší technické úrovni. Jak na předávání vozů prozradil Jiří Pachl, řidič ZZS pracoviště Ponava: "Já pracuji na záchrance od konce devadesátých let a ten posun je neskutečný- začínal jsme jezdit na dvánáctset trojce. Ty nynější auta jsou opravdu na špičkové úrovni a odpovídají nejmodernějším podmínkám."

Nové sanitky zamíří na základny v Brně-Ponavě, Ivančicích, Pohořelicích, Blansku, Břeclavi, Hodoníně, Slavkově u Brna a ve Znojmě.