Nezaměstnanost v tuzemsku v červnu stagnovala na hodnotě 3,6 procenta. Vývoj souvisí s již dostatečně obsazenými sezónními pracovními pozicemi a absencí dalšího růstu poptávky po tomto typu zaměstnanců, uvedl k aktuální situaci na trhu práce ekonom Jakub Grossmann z Národního institutu SYRI v Brně.

Pokles nezaměstnanosti už nelze očekávat

„Z historické zkušenosti již pokles nezaměstnanosti díky sezónním pracovníkům v následujících měsících očekávat nelze. Opačným směrem ale může zapůsobit zavedení povinnosti evidence všech dohod o provedení práce platné od července 2024. Tato změna je spojená s dodatečnými administrativními náklady zaměstnavatelů, což by mohlo nabídku práce nepatrně utlumit,“ uvedl Grossmann, který vedle SYRI působí ještě v CERGE-EI.

Držíme si nízký počet lidí bez práce

Analytik zároveň upozornil, že si Česká republika nadále dlouhodobě drží status země s nejnižší obecnou mírou nezaměstnanosti. „Nic nenasvědčuje tomu, že by se situace na českém trhu práce měla v blízké budoucnosti významně změnit,“ dodal Grossmann.

Volných pracovních míst je méně než uchazečů

Podle dnes zveřejněných informací Úřadu práce bylo na konci června bez zaměstnání 272 684 lidí, o 1638 méně než v předchozím měsíci. Volných pracovních míst je nadále méně než zájemců o práci, proti předchozímu měsíci jich ubylo o 2965 na 263.552. „Převis poptávky nad nabídkou práce trvá sedmý měsíc v řadě. Loni v červnu byla nezaměstnanost o dvě desetiny procentního bodu nižší, činila 3,4 procenta,“ upřesnil mluvčí institutu SYRI Filip Vrána.