Porodnické oddělení krajské nemocnice v Kyjově na Hodonínsku přišlo v půlce prázdnin s novinkou v podobě rodinného pokoje. Čerstvě vzniklý prostor na oddělení šestinedělí uzpůsobili jako první na jihu Moravy k pobytu celé rodiny. První společné chvíle s miminkem tak můžou trávit nejen maminky, ale i tatínci a sourozenci, sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí nemocnice Veronika Hollerová.

Místnost vyplynula z potřeb maminek

Zřízení rodinného pokoje vyplývá podle lékařky gynekologicko-porodnického oddělení Veroniky Sväté z přirozených potřeb maminek. „Těmi jsou pohodlí, klid, bezpečí a přítomnost svých nejbližších v tak nádherném a zároveň náročném období bezprostředně po porodu. Naplnění těchto potřeb přispívá k fyzické i psychické pohodě maminek, což je naprosto klíčové pro rozvoj laktace a navázání pouta mezi matkou a dítětem,“ uvedla lékařka.

Vytvoří se pouta v rodině

To má nepochybně pozitivní vliv na rekonvalescenci maminky po porodu i na poporodní adaptaci novorozeného miminka. „Vzniká zde rovněž unikátní prostor pro vytvoření neméně důležitého pouta mezi miminkem a tatínkem i starším sourozencem,“ upřesnila Svätá.

Pohodlné vybavení a volitelná strava

K vybavení pokoje patří polohovatelná manželská postel, pohodlná pohovka a křeslo, lednice, rychlovarná konvice a wi-fi. Samozřejmostí je sociální zařízení, vanička a přebalovací pult pro novorozence, polohovatelná postýlka s monitorem dechu pro miminko. Celá rodina má také zajištěné jídlo. Už rok přitom v Kyjově dávají všem maminkám snídaně a večeře formou rautu, obědy výběrem ze dvou jídel. Navíc je celodenně a neomezeně k dispozici občerstvení v podobě pečiva, mléčných výrobků, sýrů, uzenin a chlazených i horkých nápojů.

Pokoj ocení hlavně mámy po císařském řezu

Možnosti pokoje v porodnici v srdci Slovácka jsou neocenitelné pro všechny rodiče. „A zvláště pro maminky, které přivedou dítě na svět císařským řezem, se kterým je spojena separace maminky od novorozeného miminka. Při využití rodinného pokoje může partner budoucí mamince poskytovat nepřetržitou oporu od počátku do konce pobytu v porodnici, samozřejmě i při samotném císařském řezu. Zatímco je maminka po operaci umístěna na nezbytně nutnou dobu na JIP, tatínek může zůstat v rodinném pokoji a s pomocí sestřiček zastat péči o miminko. Společně pak také můžou maminku navštěvovat do doby, než se za nimi vrátí na pokoj,“ vysvětlila staniční sestra porodního oddělení Jana Pekajová.

Jsou první na jihu Moravy

Ředitel nemocnice Jiří Vyhnal je nadšený, že kyjovská porodnice jako první na jihu Moravy nabízí rodinám možnost prožít první společné chvíle s přírůstkem hned po porodu. „Klidné prostředí a soukromí, které poskytuje náš rodinný pokoj podpoří vznikající rodinné pouto,“ dodal ředitel. A poděkoval porodnicko-novorozeneckému týmu za iniciativu, kreativitu a snahu o zlepšování péče v porodnici a mapování a naplňování potřeb maminek i miminek. Krajský špitál se tak podle něj opět posouvá o krok blíže k naplňování potřeb rodin a zkvalitňování perinatální péče.