Nejlepší lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, a konkrétně dnešní velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala kancelář městského architekta (KAM). Se změnou působiště souhlasí i cyklisté. Pro ně by se stavěl nový cyklistický ovál, zkombinovaný s atletickou halou. Oznámili to dnes představitelé magistrátu a fotbalového klubu.

Prověřovali devět lokalit

„Kancelář architekta města Brna prověřovala možnosti umístění fotbalového stadionu, atletické haly a velodromu v celkem devíti vytipovaných lokalitách na pozemcích města, které co nejvíce odpovídají návrhu nového územního plánu z loňského června. Vybudování nového fotbalového areálu v místě současného velodromu bylo vyhodnoceno jako varianta s převažujícími pozitivy,“ řekl radní pro sport Tomáš Aberl (TOP09). Upozornil, že nyní stavěná multifunkční hala u výstaviště pomůže snížit náklady na infrastrukturu stadionu.

Propojil by se fotbal a hokej

Podle něj by se v jedné lokalitě tradičně propojil fotbal a hokej, což v minulosti fungovalo za Lužánkami. „Už v roce 1920 se uvažovalo, že by fotbalový stadion stál právě u výstaviště. Volba však tenkrát nakonec padla na Lužánky,“ uvedl Aberl. Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) Brnu chybí moderní fotbalový stadion, který by vyhovoval dopravní dostupností a neomezoval rezidenty. „Pokud to dobře půjde, tak bychom chtěli v průběhu tří let dospět ke stavebnímu povolení,“ upřesnila Vaňková.

Stadion na Srbské může v budoucnu přijít o výjimky

Zvolenou lokalitu kvituje i vedení FC Zbrojovka Brno. „Vnímám emoce mnohých fanoušků, ale podmínky a regule UEFA na stadiony jsou čím dál přísnější. Stadion na Srbské ulici má už teď spoustu výjimek. A může se stát, že třeba za dva roky nebude vyhovovat vůbec,“ řekl sportovní ředitel klubu Zdeněk Psotka. Podle Aberla by měl být nový stadion orientovaný severojižně. Jeho kapacitu ještě představitelé města prodiskutují se zástupci Zbrojovky.

Srdce je v Lužánkách, ale rozum říká veletrhy, uvedl Švancara

Plán podporuje i bývalý útočník Zbrojovky Petr Švancara. „Rozumím tomu, že původní záměr zachovat fotbal za Lužánkami je kvůli všem komplikacím prakticky nemožný. Konečně se po všech jednáních bavíme o fotbalovém stadionu. Vím, že komunikace mezi mnou a městem nebyla vždy ideální. Z Lužánek zmizel i záměr tréninkového centra. Osobně to vidím a cítím tak, že srdce chce Lužánky, ale rozum říká: Veletrhy! A jako Brňák jsem rád, že se to konečně posouvá,“ zdůraznil Švancara.

Zchátralý stadion by měl jít k zemi

Ten se právě v Lužánkách loučil před osmi lety s kariérou. Stadion, kde Zbrojovka dobyla v roce 1978 mistrovský titul, je však v kritickém stavu. „Odebrali jsme z něj vzorky a zjistili jsme, že beton degraduje, nechrání už kovovou konstrukci a ztrácí pevnost. Tento proces se nedá zastavit. A tribuna v západní části směrem k Bobycentru je už tak zchátralá, že ohrožuje zdraví a životy lidí. Jediným řešením je odstranění stadionu,“ uvedl Jan Schmid z Fakulty stavební VUT v Brně, který s dalšími odborníky pracoval na statickém průzkumu stadionu.

Nový velodrom by mohl stát za Lužánkami

Nový velodrom by mohl podle ředitele KAM Brno Jana Tesárka stát právě v lokalitě za Lužánkami poblíž plaveckého stadionu. „Podoba každého z uvažovaných stadionů by měla vzejít z architektonické soutěže. Na ni už máme schválený záměr. Soutěž by měla prověřit možnosti pro vybudování sportovišť od Drobného ulice až k plaveckému stadionu,“ upřesnil radní pro územní plánování Petr Bořecký (ANO).