Zkrácení objednávacích lhůt pacientů na vyšetření magnetickou rezonancí. To byl hlavní důvod, proč brněnská klinika Neurofyzionet nedávno pořídila nový přístroj značky Siemens. Kromě vlastních pacientů bude vyšetřovat i pacienty odeslané jinými ambulantními specialisty. Zdravotnické zařízení, které na jižní Moravě provozuje čtyři neurologická a pět fyzioterapeutických pracovišť a zaměstnává 50 zaměstnanců, si magnetickou rezonanci zaplatilo z vlastních zdrojů a úvěrů bez dotací nebo veřejných příspěvků. V tiskové zprávě o tom informoval mediální zástupce kliniky Vojtěch Jurásek.

Rozšířili nabídku služeb

Neurologická a fyzioterapeutická ambulance Neurofyzionet rozšířila svou nabídku služeb o vyšetření na přístroji MRI. Pořídila si totiž Siemens Healthineers Magnetom Altea se silou magnetického pole 1,5 T. V tuzemsku již funguje desítka těchto přístrojů, na jižní Moravě se ale jedná o první vlaštovku.

Na výsledek vyšetření čekali dva tři měsíce

„V určité fázi rozvoje neurologické ambulance potřebujete k efektivní léčbě využívat vyšetření MRI. A nás začalo výrazně brzdit, že když jsme pacienty na takové vyšetření odeslali, čekali jsme na výsledek dva i tři měsíce. Rozhodli jsme se proto jít cestou vlastního MRI, jehož volný čas nabídneme dalším kolegům z Brna a okolí,“ vysvětlil lékař a spolumajitel kliniky Roman Flašar.

MRI urychlí léčbu pacientů v Brně a okolí

Přístroj umístili do nových prostor v brněnském centru IBC, kde sídlí jedna z ordinací sítě Neurofyzionet. Vzhledem k hmotnosti přístroje, který váží 4,2 tuny, musely být prostory stavebně upraveny. Magnetická rezonance bude v provozu šest dní v týdnu celý rok a zhruba 30 procent času věnují zdravotníci vlastním pacientům. Zbytek kapacit pak využijí další ambulantní specialisté z Brna a okolí, kteří také uvítají výrazné zkrácení objednacích lhůt.

Kvůli zajištění provozu rozšířili tým

Kvůli zajištění provozu se tým rozšířil o tři laborantky, tři pracovníky do recepce a sedm lékařů, kteří se specializují na různé oblasti diagnostiky. Návratnost investice odhadují provozovatelé na pět let, přičemž nákup a instalaci přístroje financovali z vlastních zdrojů a nebankovních úvěrů, tedy bez využití státních či evropských dotací. Cenu přístroje však mediální zástupce kliniky v tiskové zprávě neuvedl.

S vyšetřením pomůže umělá inteligence

Magnetom Altea se pyšní řadou pokročilých softwarových funkcí. „MRI přístroj obsahuje prvky umělé inteligence, které podporují proces od polohování pacienta, přes automatické rozpoznání anatomie a tomu odpovídající pokrytí oblasti I sklon řezů. Rovněž je možno vyšetření zkrátit s přispěním algoritmů, vzniklých hlubokým učením, na redukci šumu a zvýšení jemnosti matice obrazu, což může být velmi důležité u pacientů, kteří z různých důvodů nejsou schopni být delší dobu při vyšetření v klidu,“ upřesnil ředitel české pobočky Siemens Healthineers Michal Čech.