Výstava připomíná obyčejný dům se šesti místnostmi. „Když ale Akčňákovy navštívíte, zjistíte, že jejich domov nabízí spoustu neobvyklých aktivit a legrace. V kuchyni si zahrajete ping-pong s pánvičkami, v koupelně zdoláte překážkovou dráhu z prádelních šňůr a v ložnici si zaskáčete na posteli,“ informovala zpravodajský portál VIDA! manažerka expozice Lucie Čáslavová.

Podle ní chtějí organizátoři výstavy v návštěvnících probudit přirozenou radost z pohybu. Dům si užijí malí sportovci i děti, které si myslí, že jen tak se hýbat je nuda.

V domě rodiny Akčňáků zájemci rozvíjejí různé fyzické i psychické dovednosti. „Prádelna slouží k tréninku mrštnosti. Zkuste se protáhnout mezi bludištěm šňůr na sušení prádla. V ložnici posílíte kosti skákáním po posteli. V pracovně zlepšíte vytrvalost veslováním u stolu. V kuchyni natrénujete koordinaci pohybů hraním ping pongu s pánvičkami. V koupelně posílíte svaly na rukou a zkusíte si nasadit masku superhrdiny. A v obýváku zapracujete na týmovém duchu, když se s přáteli či rodinou společně projedete na jedněch lyžích,“ uvedl koordinátor dočasných výstav Martin Kirkby.

Dočasná expozice Tady bydlí Akčňákovi je v ceně vstupenky do VIDA! a zejména děti si v ní užijí zábavu a radost z pohybu až do konce ledna příštího roku.

Výstavu, v originále nazvanou Get active, připravilo muzeum ve švýcarském Lausanne The Olympic Museum se záměrem podpořit boj proti lenosti dětí a s ní související vzrůstající obezitou.

Ve výstavě tak návštěvníci najdou profily i citace předních sportovců a také tipy na zdravý pohyb. Scénografie výstavy vychází z estetiky komiksů. Černobílá obrysová grafika je doplněná žlutými prvky upozorňujícími na aktivity, které je možné si v místnostech vyzkoušet.

Výstavou provází chlapec Tom, který se touží stát superhrdinou a jeho postava pochází z dílny francouzského ilustrátora Laurenta Blachiera. Při zdokonalování svých schopností objeví, jak zábavný a zdravý může pohyb být, a že cvičit se dá kdykoliv a kdekoliv.

VIDA! připravila i další novinku tematicky zaměřenou na pohyb a sporty. Zájemci si na galerii centra vyberou jednu z šestnácti připravených krabic a ponoří se do světa sportu. Pokusí se třeba správně přiřadit vybavení k nejrůznějším sportům nebo porovnat rychlosti jednotlivých míčků.

Hráči Sportboxů si užijí kuriozity a dozví se překvapivé informace i o těch nejběžnějších sportech. Za správnou odpověď získají body. Deset nejúspěšnějších bude na konci prázdnin odměněno vstupenkou do VIDA! pro 4 osoby. Sportboxy jsou společně s Moneyboxy, rodinnou hrou ze světa financí, kterou si mohli návštěvníci vyzkoušet už v předchozích dvou letech, v nabídce denně od 11 do 14 hodin. Možnost zahrát si tyto hry je součástí vstupného do brněnského science centra.