Nutriční terapeutky z nemocnice v Kyjově na Hodonínsku radí pacientům v léčebné výživě podle druhu onemocnění. Dohlíží nejen na stravu lidí hospitalizovaných ve špitálu, ale na jejich nutriční poradnu se můžou obrátit i pacienti z ulice. Péči nutričních terapeutů připomíná už pět let Mezinárodní den celiakie, který Asociace evropských organizací celiaků stanovila na 16. května.

Celiaci nesnášejí lepek

„Celiakie je často dědičné autoimunitní onemocnění s doživotní nesnášenlivostí lepku, u které dochází k destrukci slizničních klků v tenkém střevě. Lepek se vyskytuje převážně v pšenici, žitě, ovsu a ječmeni, které jsou součástí běžně dostupných mouk a výrobků z nich,“ vysvětlila nutriční terapeutka kyjovské nemocnice Jana Kopečková. Upozornila, že obezřetní by měli být celiaci při sledování informací na obalech potravin, protože tyto obiloviny se často používají jako zahušťovadlo. Ječmen je zase nejčastěji součástí piva a whisky.

V tuzemsku trpí onemocněním více žen než mužů

Podle Národního registru hrazených zdravotních služeb o vykázaných diagnózách napočítali předloni téměř 25 tisíc obyvatel s tímto onemocněním. Celiakie přitom v tuzemsku postihuje víc ženy než muže: ve statistikách totiž figurovalo přes 17 tisíc žen a 7 800 mužů. „Počet lidí s celiakií však neustále narůstá a konečné číslo není známé, protože u mnohých pacientů chorobu dosud lékaři nediagnostikovali,“ sdělila mluvčí nemocnice Veronika Hollerová.

Nemoc může postihnout i starší lidi

Nemoc se u pacientů vyskytuje převážně od raného dětství. Není však neobvyklé, že postihuje i lidi v pozdějším věku. „Častými projevy nemoci je náhlé hubnutí, průjmy, nechutenství, neprospívání, nadmuté a mnohdy bolestivé břicho po konzumaci potravin obsahující nevhodné obiloviny. Celiakie však nemusí mít žádné projevy, proto je v některých případech pozdně diagnostikována. Diagnostika spočívá v odběru krve, gastroenterologickém vyšetření a v některých případech i ultrazvukovém vyšetření,“ upřesnila Kopečková.

Potraviny budoucnosti v léčbě celiakie

Jedinou dosavadní léčbou této nemoci je bezlepková dieta, která zahrnuje běžně dostupné suroviny jako jsou rýže, kukuřice, pohanka, brambory a samozřejmě neochucené maso, mléčné výrobky, vejce, ovoce a zeleninu. „Méně typickými jsou tapioka, amaranth, quinoa a cizrna. Existují i potraviny přímo určené pro bezlepkovou dietu, které se v dnešní době vyskytují i v běžných supermarketech nebo v prodejnách zaměřující se na specializovanou výživu. Tyto potraviny jsou však ve vyšší cenové kategorii,“ uvedla nutriční terapeutka.

Důležitá je striktní dieta

Podle ní by měli celiaci striktně dodržovat bezlepkovou dietu, protože by mohlo dojít i k vážnějším důsledkům nemoci, k nimž patří malnutrice potřebných látek, silný zánět až karcinom střev a v některých případech může dojít i k neplodnosti či psychickým problémům. „S celiakií se mohou sdružovat i další onemocnění např. Diabetes mellitus, porucha štítné žlázy, laktózové intolerance a onemocnění autoimunitního původu,“ doplnila Kopečková.