Jihomoravský kraj podepsal smlouvu na stavbu tornádem poničeného S-centra v Hodoníně se sdružením firem VW Wachal a Yucon CZ. Celková rekonstrukce a modernizace centra by měla být hotová v první polovině roku 2026. Stavba začne v červenci, informovala v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Helena Ondřejová.

Cenu snížili o pětinu

Původní odhad zakázky byl 475 milionů korun. „Nakonec jsme ji ale vysoutěžili za nižší cenu, a to zhruba o 20 procent. Počítáme s tím, že až 60 procent nákladů pokryje dotace z programu ministerstva pro místní rozvoj, takže pro nás bude finanční zátěž podstatně snesitelnější, než jsme si mysleli na začátku. Smlouva sjednává cenu na přibližně 326 milionů korun bez DPH,“ uvedl krajský radní pro oblast investic Vladimír Šmerda (ODS).

Stavbu budou postupně modelovat

Záměr využije metodu BIM – informační a komplexní modelování budovy při výstavbě, která pomůže udržet přehled o stavu stavby a tím pádem lépe průběžně vyhodnotit potřebu případných změn na základě aktuálních dat. „Těší nás, že jsme v soutěži uspěli, obzvlášť u takto významného objektu. Věříme, že s výsledkem budou spokojeni hlavně klienti domova, kterým se budeme snažit vytvořit opravdu poctivě co nejpřívětivější a funkční zázemí,“ dodal za zhotovitelskou firmu VW Wachal předseda představenstva Ondřej Wachal.

Domov nabídne lůžka pro 120 klientů

Domov po obnově nabídne lůžka pro 120 klientů, moderní a bezbariérové zázemí, špičkové vybavení a potřebné sociální služby. Díky modernizaci se po otevření výrazně sníží náklady na provoz a zvýší bezpečnost. S vysokou mírou podpory se počítá na 86 pokojích, dvoulůžkových bude celkem 34, jednolůžkových 42. Pro odlehčovací službu budou vyčleněny 4 jednolůžkové pokoje, pro klienty v paliativní péči 1 jednolůžkový pokoj stejně jako pro klienty v karanténě. V plánu jsou dva bariatrické pokoje se dvěma lůžky a dva nadstandardní jednolůžkové pokoje.

Chtějí nabídnout vysokou úroveň péče

„Nové S-centrum by mělo splňovat ty nejvyšší standardy domova se zvláštním režimem. Přestože podporujeme velmi aktivně i v rámci dotačních programů neformální pečující a terénní péči tak, aby lidé mohli závěr života trávit doma, se svými nejbližšími, ne vždy je takový scénář možný. Pak je samozřejmě skvělé, pokud můžeme nabídnout vysokou úroveň péče v našich zařízeních,“ upřesnila radní pro oblast rodinné a sociální politiky Jana Holomčík Leitnerová (Piráti).

Chtěli by otevřít v první půlce roku 2026

Kraj by chtěl obnovené S-centrum otevřít v první polovině roku 2026. „Zhotovitel má teď 18 měsíců na dokončení, ale počítáme s tím, že se pak objekt ještě bude muset vybavit. Já osobně hlavně doufám, že S-centrum společně se Sanatoriem Pálava přispěje ke zvýšení úrovně péče o těžce nemocné v kraji. Jde o velké projekty, které jsou důkazem toho, že věci chceme dělat pořádně,“ dodal hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).