Obnovená stezka zavede turisty do pestrých lesů na kraji Brna

  • Foto

    ilustrační (pixabay)

Brňané mohou vyrazit do přírody po obnovené naučné stezce v okolí Soběšic. Lesníci z Mendelovy univerzity chtějí na jednotlivých zastaveních stezky ukázat lidem pestrost tamních lesů a upozornit na to, jak obtížně se o ně pečuje v době klimatické změny. Pěšina má asi sedm kilometrů.

 Na sedmi zastaveních si lidé pomocí QR kódů mohou načíst informace třeba o tom, jak rychle les roste a proč je cílem lesníků druhově pestrý porost. Na třech místech lidé najdou lavičky a stoly, které pro ně lesníci vyrobili z udržitelně pěstovaného místního dřeva.

Trasa začíná poblíž zastávky autobusu Malinová v Brně-Soběšicích a navazuje na historickou Naučnou stezku lesnickou. "Z této původní stezky zbyly pouze zděné prvky na začátku pěšiny, které byly obnoveny a doplněny dřevěnými prvky s výroky slavných osobností," uvedla v tiskové zprávě jedna z autorek současné podoby pěšiny Jitka Fialová z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelova univerzita.

Naučná stezka končí u památníku Karla Morávka, lesníka, který v první polovině 20. století spravoval lesy královopolského velkostatku. Věnoval pozornost také estetické a rekreační funkci lesů.

Jedním z cílů pěšiny je upozornit na pestrost lesů v okolí Brna, které jsou odolnější než smrkové monokultury. Lesníci například upozorňují na to, že i popadané ztrouchnivělé stromy mají svou funkci. "Zdánlivě mrtvé tlející dřevo přispívá k velké biologické rozmanitosti. Je plné neviditelného života - mikroorganismů. V pestrém a stabilním lese není nic mrtvé. Tiše v něm běží věčné perpetuum mobile přírody," řekla Fialová, podle které je Pěšina Karla Morávka díky malému převýšení příjemnou procházkovou trasou.

Zdroj: 
čtk