Na mimořádném zasedání zastupitelstva městské části Brno-Chrlice se proto řešily plány společnosti Demont Servis, které by měla technologii dodat firma Dekonta. Záměru na vybudování místa dali v červenci zelenou tři radní z pěti. Vzápětí se proti výstavbě plochy na čištění nebezpečného odpadu, který obsahuje třeba benzeny, rozjela petice obyvatel Chrlic, kterou podepsalo asi 1200 lidí.

A zastupitel Petr Matoušek dosáhl svolání mimořádného zastupitelstva. „Biodegradační plocha nemusí být bezpečná,“ míní Matoušek. Lidé totiž mají strach, že je ohrozí jak polétavý prach, tak i další zdraví škodlivé látky.

Chrličtí radní odhlasovali plány obou firem už v dubnu s požadavkem, aby se původní kapacita 25 tisíc tun odpadu ročně snížila na polovinu. „Poloviční kapacita je však pro firmu Demont Servis nerentabilní, proto se nás její zástupci snažili přesvědčit, abychom přistoupili na původní kapacitu,“ vysvětlil místostarosta Šrom.

V Chrlicích v lokalitě Roviny by se podle Petry Najmanové ze společnosti Dekonta měla pomocí mikroorganismů rozkládat a čistit zemina ze zdemolovaných průmyslových objektů, znečištěná ropnými látkami.

Podle Petra Matouška ale v blízkosti dekontaminační plochy stojí ubytovací zařízení, jejichž obyvatelé budou dýchat nebezpečné látky a provoz plochy je tak ohrozí. Podle Petry Vítkové z Dekonty ovšem tito lidé ohrožení nebudou. Poukázala přitom na rozptylovou studii, která s obydlenou oblastí počítá. „Plocha je vzdálená asi kilometr od obydlené oblasti,“ sdělila Vítková.

Podle ní se vyčištěná zemina se zbytky rozdrceného betonu a dalších příměsí opět použije například při výstavbě či opravě brněnských silnic nebo na terénní úpravy.

Obyvatelé Chrlic však namítali, že výsledky studie jsou pouze orientační a mají malou vypovídací hodnotu. „Pro takový záměr to není vhodná lokalita,“ sdělil jeden z občanů.

Městská část může podle Ilony Kaštanové ze stavebního odboru chrlické radnice do procesu zřízení plochy zasáhnout připomínkami. „Plocha je v územním plánu města Brna označena jako průmyslová plocha, takže to zařízení tady v Chrlicích může stát,“ upozornila Kaštanová.

Zastupitelé po bouřlivé diskuzi, která trvala přes tři hodiny, schválili usnesení, které podle Matouška na jednu stranu se záměrem nesouhlasí a na druhou stranu dává další prostor pro jednání se zmíněnými firmami „Považuji to za výhru lidí, kteří podepsali petici. Pořád tu je varianta, že by šlo záměr zastavit,“ dodal Petr Matoušek.