Obžalovaný z kauzy Stoka Jiří Hos se našel. Pohřešovali ho od začátku listopadu

Bývalý brněnský politik ODS Jiří Hos, který patří mezi jedenáct obžalovaných v kauze Stoka, se našel. Rodina ho pohřešovala od začátku listopadu, kdy ho policie zařadila do databáze pohřešovaných.

  • Foto

    redakce (REJ) archiv

Podle policistů se někdejší místostarosta Brna-severu přihlásil na obvodním oddělení policie a je v pořádku. „Sám se dostavil, protože zjistil, že je v databázi pohřešovaných,“ sdělila ČTK policejní mluvčí Petra Hrůzová.

Jiří Hos si měl vypnout mobilní telefon a údajně se pohyboval na území republiky. Nikde ho nikdo nezadržoval. Policisté po něm vyhlásili 3. listopadu pátrání, které tak nyní mohli odvolat. „V databázi pohřešovaných už není,“ potvrdil mluvčí policie Petr Vala.

Obžalovaný Hos v září u soudu odmítl odpovídat na otázky soudců, státního zástupce i obhájců. „Nikdy jsem nebyl ve zločinecké skupině vedené panem Švachulou, nikdy jsem pro nikoho z obžalovaných nebral žádné úplatky a nedostával jsem žádné pokyny. A některé obžalované vůbec neznám a poprvé jsem je viděl až teď u soudu,“ zdůraznil při své stručné výpovědi Jiří Hos.

Proces v korupční kauze Stoka, kde šlo podle obžaloby při zadávání stavebních zakázek o úplatky ve výši kolem 43 milionů korun, měl pokračovat poslední listopadový čtvrtek a pátek od osmi hodin ráno. „S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci se hlavní líčení nařízené na dny 26. a 27.  listopadu konat nebude,“ potvrdila  zpravodajskému webu Brňan.cz mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belkovová.

I když se proces s bývalým místostarostou Brna-středu za hnutí ANO Jiřím Švachulou a spol. odehrává v největší soudní síni justičního paláce, nebylo by kvůli vládním opatřením možné dodržet dvoumetrové rozestupy mezi obžalovanými a jejich obhájci.

K dalšímu postupu trestního senátu se proto mluvčí zatím nechtěla vyjadřovat. Není tedy zatím jasné, zda se další líčení ve věci odehraje 3. a 10. prosince, což byly další nařízené termíny.

Podle státního zástupce Radka Mezlíka zatím při projednávání kauzy nepadl ze strany některých obžalovaných, kteří mají status spolupracujícího obviněného, návrh na dohodu o vině a trestu, což umožňuje novela trestního zákoníku, platná od začátku října.

„Tito obvinění by měli přispět k usvědčení ostatních obžalovaných, proto je spíš praktičtější, aby tam byli a vypovídali. Nedá se však vyloučit, že v budoucnu někteří obhájci navrhnou dohodu o vině a trestu,“ upřesnil žalobce.

Zdroj: 
Brňan (REJ)