V první vlně očkování budou prioritou klienti a zaměstnanci domovů pro seniory, v případě nevyčerpaných vakcín zdravotníci. Jihomoravský kraj plánuje vytvořit harmonogram jednotlivých zařízení podle nahlášeného zájmu.

 

„V Jihomoravském kraji chceme v lednu naočkovat 50 tisíc dávek, což je po Praze nejvíc v republice. Očkování by měl zajišťovat speciální profesionální tým z obou jihomoravských fakultních nemocnic, který by měl vyjíždět denně do jednotlivých zařízení. Zapojit by se také měly i týmy z páteřních krajských nemocnic ve Znojmě, Břeclavi a Kyjově,“ uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
 

Práci očkovacího týmu by měl usnadnit i předem vyplněný souhlas s očkováním a s tím spojená další potřebná administrativa, aby zdravotníci mohli na místě začít hned s očkováním. Na brněnském výstavišti by pak mohlo vzniknout očkovací centrum, které by denně zvládlo odočkovat 3000 lidí. Je však otázkou, zda bude mít dost personálu, zdravotníci jsou vytížení v nemocnicích. Na výstavišti je nyní připravená záložní nemocnice, dosud nevyužitá.

 

„S Prahou aktuálně potřebujeme vyřešit dvě věci, které se týkají další fáze očkování pro veřejnost: Vznik centrálního call centra, aby se mohli k očkování přihlásit i ti, kteří nemají internet, především naši senioři a financování velkého očkovacího centra v Brně na výstavišti. Očkovací plán počítá s tím, že vznikne, ale zatím je mimo kategorie nastaveného financování,“ uvedl hejtman Grolich.

 

Na minulém krizovém štábu byl také ustanoven úzký očkovací tým. Ten bude složený ze zástupců fakultních nemocnic, krajských nemocnic, pracovníků krajského úřadu a povede ho přednosta kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa.