Planeta Země a její Měsíc k sobě neodmyslitelně patří již čtyři a půl miliardy roků. Mají to k sobě ale docela daleko. Bezmála čtyři sta tisíc kilometrů.

Proto jsme se rozhodli dopřát jim jedno výjimečné setkání. V týdnu od pondělí 10. do neděle 16. srpna, vždy od 15.00 do 24.00, se o tom můžete přesvědčit na vlastní oči. Stačí odpoledne dorazit do parku na brněnské Kraví hoře a prohlédnout si jejich výjimečné desetimetrové nafukovací modely v podobě pestrobarevné Terralóny a krátery posetého Lunalónu.

Pozor – v případě nepříznivých meteorologických podmínek (silný vítr, déšť, bouřky, kroupy, trakaře) modely nafukovat nebudeme. Pro aktuální informace sledujte zprávy na našem facebookovém profilu.

Prosíme, abyste dodržovali bezpečné rozestupy alespoň 1,5 metru a používali dezinfekci umístěnou na stojanu v blízkosti obou modelů anebo v objektu Hvězdárny a planetária Brno. Akce je určena nejvýše pro 1 000 návštěvníků (v jeden okamžik).

Zatímco skutečná planeta Země má průměr necelých 13 tisíc kilometrů, Terralóna pouhých 10 metrů. V takovém měřítku by Mount Everest sahal do výšky 7 milimetrů. V nezmenšené realitě se Mezinárodní kosmická stanice pohybuje ve výšce 400 km rychlostí 28 tisíc kilometrů v hodině.

U Terralóny bychom tuto základnu našli ve výšce 30 centimetrů. Náš Měsíc by měl průměr necelé 4 metry a pohyboval by se asi tři sta metrů daleko. O tom, jak je vlastně vesmír pustý, svědčí fakt, že Slunce by sice mělo podobu koule o průměru 1 kilometr, ale bylo by 120 kilometrů daleko, tedy zhruba u Ostravy.

Za Lunalónem se pak můžete vypravit klidně s dalekohledem (nebo spíš lupou?). Jeho model totiž ukazuje povrch Měsíce v nebývale podrobném rozlišení 100 metrů. Doslova na dosah tak budete mít všechny výraznější krátery. Dokonalý potisk vznikl díky podkladům sondy Lunar Reconnaissance Orbiter, která Měsíc snímá od roku 2009.