Novinářům to dnes řekla ředitelka firmy Blanka Nerudová. Klusákův odchod požaduje část odborářů, kteří už předloni v létě vyhlásili stávkovou pohotovost. Na služby nemá vliv, přesto je v organizaci napjatá atmosféra. Část zaměstnanců za Klusákem stojí. V říjnu má navíc odejít do důchodu. Záchranka má asi 600 zaměstnanců.

Společnost působí v záchranné službě s pověřením kraje od loňského září. "Pro personální změnu nevidíme důvody a nezjistili jsme taková závažná pochybení, která by měla vést k odvolání ředitele," uvedla socioložka Božena Jagelská. Na druhé straně ale doporučuje, aby si kraj stanovil délku práce Klusáka na záchrance. "Ani on nechce ředitelovat věčně a návazně na jejich vzájemnou dohodu by měl být stanovený termín výběrového řízení," řekla Jagelská. Klusák má jít v říjnu do důchodu.

"Potkám se s hejtmanem Šimekem, abychom si řekli, jaký bude postup kraje v této záležitosti a kdy předpokládají, že vyberou mého nástupce. Jsem v organizaci devět let a je vhodná doba, abych uvažoval o odpočinku a o tom, že bych se věnoval koníčkům," řekl Klusák.

Poradenská firma zároveň navrhuje 12 opatření, která by měla situaci zlepšit. Jedním z nich je zřízení pozice personálního manažera. Dalším bodem je zřízení pozic organizačně-technických pracovníků pro ulehčení práce vedoucím lékařům, kteří kromě výjezdů řídí podřízené a také mají spoustu další práce. Firma navrhla také zavedení etického kodexu i rozpracování systému vzdělávání vedoucích lékařů, kteří jsou sice odborníci v medicíně, na druhé straně ale provádějí i manažerské práce.

Vítá to předseda odborářů Bohuslav Zrza, podle kterého odboráři upozorňovali na to, že vedoucí neumějí jednat s lidmi. "Pokud se opatření budou plnit, ostří se otupí. Chceme, aby se situace napravila," uvedl Zrza. V únoru s odboráři projedná, co se situací dál. Odvolání stávkové pohotovosti podle něj ale přijde v úvahu až tehdy, když se uvidí, že se opatření nemíjejí účinkem.

Stávková pohotovost začala loni v létě. Podepsalo se pod ni asi 200 zaměstnanců. Odboráři to zdůvodnili přehnanou kontrolou, úbytkem lékařů i rušením některých posádek. Kraj nejprve poslal do organizace mediátora, aby znesvářené strany udobřil, poté ale povolal firmu, která obdobné potíže řešila i v jiných organizacích.